Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kraje ať hradí řidičům škody způsobené silnicemi, řekl soud

Česko

  21:14
BRNO - Ústavní soud rozhodl, že kraje nesou odpovědnost za špatné silnice, a tedy i za škody na vozidlech, které na nich vzniknou.
Ilustrační foto - poškozená silnice.

Ilustrační foto - poškozená silnice. foto: ČTK

Informovala o tom televize Prima. Soudci tak rozhodli v případě řidiče, kterému musí Pardubický kraj uhradit poškozenou pneumatiku. Šofér z Pardubicka na okresní silnici zničil kolo svého auta a požadoval náhradu.

Podle serveru Aktuálně.cz se kraj bránil tím, že škodu má zaplatit Správa a údržba silnic Pardubického kraje, která silnice udržuje. Okresní soud v Pardubicích s tím částečně souhlasil a rozhodl, že peníze musí napůl zaplatit jak kraj, tak silničáři.

Krajský soud v Hradci Králové ale silničáře povinnosti zaplatit škodu zprostil. Správa a údržba silnic by totiž škodu řidiči platila pouze v případě, že by se prokázalo, že nekontrolovala stav silnice. "To však v řízení prokázáno nebylo," uvedli soudci.

Kraj se odvolal, ale Ústavní soudci jeho stížnost zamítli. Podle nich je jednoznačné, že za škodu na vozidle může vlastník silnice.

"Podle rozsudku je Pardubický kraj povinen nahradit stěžovateli škodu, která mu vznikla na vozidle, ve výši necelých 7000 korun," řekl televizi generální sekretář ÚS Tomáš Langášek.

Ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec pro televizi uvedl, že Pardubický kraj i silničáři musejí nařízení soudu respektovat. Krajům patří silnice 2. a 3. třídy a odpovídají za jejich stav.

Podle zástupce ředitele Krajského úřadu Pardubického kraje Miroslava Mocka musejí řidiči prokázat, že škoda vznikla kvůli nekvalitní komunikaci a doložit to například fotografiemi.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat