Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kraje musí platit za auto poničené na špatné silnici

Česko

BRNO Ústavní soud rozhodl, že kraje nesou odpovědnost za špatné silnice, a tedy i za škody na vozidlech, které na nich vzniknou.

Včera o tom informovala televize Prima. Soudci tak rozhodli v případě řidiče, kterému musí Pardubický kraj uhradit poškozenou pneumatiku.

Šofér z Pardubicka na okresní silnici zničil kolo svého auta a požadoval náhradu. Kraj se bránil tím, že škodu má zaplatit Správa a údržba silnic Pardubického kraje, která silnice udržuje. Okresní soud v Pardubicích s tím částečně souhlasil a rozhodl, že peníze musí napůl zaplatit jak kraj, tak silničáři.

Krajský soud v Hradci Králové ale silničáře povinnosti zaplatit škodu zprostil. Správa a údržba silnic by totiž škodu řidiči platila, jen pokud by se prokázalo, že nekontrolovala stav silnice. „To však v řízení prokázáno nebylo,“ uvedli soudci.

Kraj se odvolal, ale ústavní soudci jeho stížnost zamítli. Podle nich je jednoznačné, že za škodu na vozidle může vlastník silnice.

„Podle rozsudku je Pardubický kraj povinen nahradit stěžovateli škodu, která mu vznikla na vozidle, ve výši necelých 7000 korun,“ řekl televizi generální sekretář ÚS Tomáš Langášek.

Ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec pro televizi uvedl, že Pardubický kraj i silničáři musejí nařízení soudu respektovat.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...