Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kraje porušují zákon: k veřejným zakázkám za 4,5 miliardy chybí smlouvy

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Každou pátou veřejnou zakázku zadanou kraji nelze dohledat. U téměř každé třetí pak chybí na internetu smlouvy. Vyplývá to z analýzy sdružení Oživení, která odhalila závažná pochybení v hospodaření s majetkem krajů a hlavního města Prahy.

Analytici se zaměřili na zadávání zakázek, rozdělování dotací a nakládání s finančním majetkem. Průzkum vznikl za podpory Fondu Otakara Motejla a Velvyslanectví USA.

„Výsledky v jednotlivých krajích se liší, nejzávažnější nedostatky jsme však objevili v oblasti veřejných zakázek, kde všechny samosprávy nějakým způsobem porušily povinnosti dané zákonem. Kraje také mnohdy nehospodárně ukládaly své volné finanční prostředky,“ říká Martin Kameník, předseda sdružení Oživení.

Chybí smlouvy k zakázkám za miliardy

Průzkum hodnotil celkem 1189 zakázek v hodnotě 14 miliard korun. Největší objem zadalo hlavní město Praha, a to za 3,45 miliardy korun. Nejméně naopak Karlovarský kraj, ten rozdal zakázky za 300 milionů korun.

Průzkum kontroloval informace z takzvaných profilů zadavatelů na webových stránkách, skrze které mají kraje podle zákona o veřejných zakázkách od roku 2012 povinnost zveřejňovat smlouvy a uhrazené ceny. Ukázalo se, že u téměř každé třetí zakázky smlouva chyběla. Toto pochybení se tak týká tendrů za 4,5 miliardy korun. 

Kde se soutěžilo nejvíce?

  • Nejvíce se soutěžilo v Ústeckém kraji. Na jednu soutěž tam připadlo průměrně 5,7 nabídek. Naopak nejméně v Olomouckém kraji s průměrem 2,5 nabídky v jedné soutěži.
  • Vzhledem k nedostatku dat nebylo možné vyhodnotit výsledky ze 6 krajů.

Dokonce u každé druhé zakázky chyběly uhrazené ceny. Nejhůře si v zadávání veřejných zakázek vedl Středočeský kraj, dále Liberecký, Pardubický a hlavní město Praha. V jejich případech byly uveřejněny smlouvy za méně než polovinu peněz, které na zakázky vynaložily.

Navíc každá pátá zakázka na webových stránkách chyběla úplně, zadavatelé často nezveřejnili ani informace o dodavateli či stavu řízení. Tato pochybení se nejčastěji týkala Středočeského, Karlovarského, Libereckého kraje a Prahy.

„Největším překvapením pro nás byla vysoká míra porušování povinnosti zveřejňovat smlouvu s dodavatelem podle zákona o veřejných zakázkách,“ uvedl Martin Kameník z Oživení. Bez náležité sankce podle něj zákonná povinnosti není sama dost účinná. „Nejjednodušším řešením by byl určitě registr smluv, kde by bylo nezveřejnění sankcionováno neplatností smlouvy,“ dodal.

Analýza je chybná, brání se kraj

Například Ústecký kraj však výsledek analýzy zpochybňuje. „Uváděné výsledky neodpovídají skutečnosti a došlo k nesprávnému vyhodnocení poskytnutých podkladů a chybné interpretaci, což ve výsledku může Ústecký kraj poškodit,“ reagovala pro Lidovky.cz mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Kraj prý naopak povinnosti spojené s veřejnými zakázkami „striktně plní“.

Hlavní město Praha, které v mnoha ohledech nedopadlo v analýze dobře, chyby připouští, avšak vina je podle mluvčí na starém vedení. „Jednalo se o praxi, kterou realizovalo minulé vedení města. Naopak současná rada hlavního města od počátku svého mandátu, tedy od června loňského roku, na webu uveřejňuje všechny smlouvy,“ uvedla mluvčí Petra Hrubá.

Podpora vlastních organizací kraje

  • V kraji Královehradeckém, Vysočina, Karlovarském a Ústeckém jejich úspěšnost v žádostech dosáhla takřka 100 %, jejich projekty a činnosti tak nebyly vystaveny žádné soutěži vůči ostatním subjektům. Dotační řízení bylo v takových případech spíše formalitou.
  • Celková finanční podpora vlastních organizací krajů dosahovala řádově jednotky procent, výjimkou byl však Kraj Vysočina, ve kterém do vlastních organizací kraje putovala více než polovina všech dotačních prostředků.

Jedna banka, jiné úročení

Průzkum se zaměřil také na hospodaření s finančním majetkem celkem 10 krajů, které ke konci roku 2012 hospodařily s částkou téměř 20 miliard korun. Ostatní kraje nedodaly data buď vůbec, nebo v rozsahu, který neumožnil ani rámcové vyhodnocení. 9 z 10 hodnocených krajů mělo v jedné bance přes 50 % krátkodobého finančního majetku. V několika případech bylo zjištěno, že kraje ukládají majetek do bank s nižším nebo žádným ratingem mezinárodně uznávané ratingové agentury, aniž by tomu odpovídala vyšší míra úročení.

Například vklad kraje Vysočina ve Sberbank (rating BBB) s úročením 0,45 % nelze považovat za hospodárné nakládání s majetkem. Průzkum také zjistil, že různé kraje mají u stejné banky (i při srovnatelné výši vkladu) poměrně odlišné úročení. Např. Jihočeský kraj dosáhl v bance PPF úročení 2,07 %, zatímco jiné kraje úroveň i o 0,8 % nižší. Při velkých objemech majetku mohou být ztráty na úrokových výnosech v řádu až desítek milionů korun.

„Průzkum opět dokládá, že na poli veřejných zakázek má Česko co zlepšovat. Oživení a další organizace, které podporujeme z Fondu Otakara Motejla, plní důležitou úlohu občanské kontroly. Na státu je ale nyní, aby sám důsledněji kontroloval dodržování zákonů a přijal další protikorupční opatření, jak je navrhuje Rekonstrukce státu,“ dodává Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla.

Dotace: největší šanci měli žadatelé z Královehradecka

Analytici sdružení Oživení se zaměřili i na hodnocení dotací. To bylo podle nich nejtěžší, protože kraje evidují dotace rozdílným způsobem a poskytly velmi různorodá data. O 12 samosprávách byly k dispozici základní údaje, pouze osm z nich poskytlo informace kompletní.

Celkový objem dotací činil 3,9 miliard korun. Nejvíce na jednoho obyvatele rozdělil Kraj Vysočina (1 374 korun), nejméně pak Zlínský kraj (96 korun). Nejvíce úspěšní byli žadatelé o dotaci v Královehradeckém kraji, tam získalo podporu 94 % žadatelů, nejméně úspěšní pak v kraji Jihočeském – 67 %.

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....