23. října 2015 13:16, aktualizováno  14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kraje si polepší o příjmy z DPH, rozhodla sněmovna. Obce ostrouhají

Sněmovna jednala o rozpočtovém určení daní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněmovna jednala o rozpočtovém určení daní. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Příjmy krajů z vybrané daně z přidané hodnoty se od příštího roku zvýší zhruba o 3,5 miliardy korun. Rozhodli o tom v pátek poslanci, když schválili novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Sněmovna nepodpořila po tříhodinové debatě návrhy pravicové opozice, podle nichž by si na úkor státu polepšily i obce. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Kraje nyní získávají z vybrané daně z přidané hodnoty 7,86 procenta, nově by měly mít podle vládní novely 8,92 procenta. Příjmy krajů z daní by se tak vrátily do stavu před rokem 2011, kdy byl podíl krajů na daňových výnosech snížen. Pro vládní návrh hlasovalo 160 z 161 přítomných poslanců, jeden se zdržel.

„Krajům nic nepřidáváme, vracíme jim jen to, co jim ODS a TOP 09 sebrala,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) nyní není důvod příjmy obcí zvyšovat, rostly už v minulosti a rostou i zůstatky na jejich běžných účtech. Zástupci koalice ale připouštějí, že v budoucnu, možná už příští rok, se změn zákona ve svůj prospěch obce dočkají.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že úprava, kterou se v minulosti snížily výnosy krajů z DPH, se týkala i obcí. I u nich by se tedy měl podle něho vrátit původní stav. Podle Vladislava Vilímce (ODS) je pro zvýšení podílu obcí díky růstu ekonomiky vhodná situace. Poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová (STAN) hovořila v souvislosti s vládní předlohou o diskriminaci obcí. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by se dvoumiliardová úspora v návrhu státního rozpočtu pro příští rok ve prospěch obcí našla.

ODS neuspěla s požadavkem zvýšit podíl obcí ve dvou krocích až na 23,58 procenta, ač vedle poslanců za TOP 09 získala podporu od KSČM a Úsvitu. V prvním kroku, v roce 2017, si obce měly podle návrhu přilepšit o 3,6 miliardy korun, ve druhém od roku 2018 o 6,6 miliardy.

Sněmovna nepřijala ani návrh výboru pro veřejnou správu, pro který vedle opozice hlasovalo navzdory nesouhlasu ministra Babiše i několik sociálních demokratů a poslanců z hnutí ANO a jeden lidovec. Kovářová ve výboru dříve prosadila, aby obce dostávaly 21,4 procenta. Bylo by to kolem dvou miliard korun ročně navíc. Nyní obce dostávají z výnosu 20,83 procenta.

Investice

Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) je se změnou spokojený. Sdělil, že vrácené daňové výnosy využijí kraje především na investice. Dodal, že dnešním rozhodnutím Sněmovny plní vláda dohodu s asociací.

Finanční úřady vybraly loni na dani z přidané hodnoty 322,9 miliardy korun, meziročně zhruba o 14 miliard korun více. Státní rozpočet získal loni podle údajů ministerstva financí na DPH 230,2 miliardy korun, tedy o pět procent více.

Krajům a obcím klesl podíl na výnosech z daně z přidané hodnoty za vlády Petra Nečase (ODS). Tehdy bylo cílem získat peníze ze zvyšování sazeb DPH jen do státního rozpočtu kvůli financování druhého důchodového pilíře, jenž nynější vláda ruší. Zároveň se změnilo rozpočtové určení u obcí, kdy si menší obce polepšily na úkor velkých měst.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!