Úterý 9. března 2021svátek má Františka -6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krajně nevhodné, řekl Roman k ataku Klause mladšího na Schwarzenberga

Šéf správní rady PORG Martin Roman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf správní rady PORG Martin Roman | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Je to vůbec poprvé, co se šéf správní rady elitních škol PORG Martin Roman kriticky vyslovil na adresu ředitele Václava Klause mladšího. Vyprovokovalo ho k tomu mediální pozdvižení, které vyvolal dopis, v němž se Klaus jr. vysmíval Karlu Schwarzenbergovi.

"Pokládal jsem za krajně nevhodné, že pan ředitel Klaus projevoval své soukromé politické názory v oficiální korespondenci školy," reagoval na otázky serveru Lidovky.cz Roman, který soukromé škole poskytl stomilionový dar a jehož rodina sedí ve správní radě.

ČTĚTE VÍCE:

Vše odstartoval Klausův e-mail vydavatelství MAFRA, aby mu neposílalo žádné nabídky inzerce. "Inzerujeme jen v nezávislých médiích, nikoli pobočkách volebních štábů,“ žádal v něm a na závěr připojil narážku na Schwarzenbergovo nevydařené podání české hymny: "S pozdravem ktéé tomof muj, ktééé tomof muj“.

Václav Klaus mladší se později - zjevně pod tlakem - ve svém blogu za posmívání omluvil (připojil ovšem pasáž, v níž se snažil doložit, že Schwarzenbergovi příbuzní byli kolaboranti).

Roman: Osobní názory komentovat nebudeme

"Jsme rádi, že to uznal a omluvil se za to. Jeho osobní názory komentovat nebudeme, pokud je bude v budoucnosti držet mimo půdu školy," uvedl za správní radu školy k omluvnému blogu někdejší šéf energetického gigantu ČEZ Roman.

Proti řediteli Klausovi se ozvali i současní a bývalí studenti školy, kteří sepsali petici. "Vaše jednání považujeme za urážlivé a zásadně se proti němu stavíme," stálo ve studentské petici na adresu ředitele gymnázia PORG - více čtěte zde.

Martin Roman a PORG

Bývalý ředitel a současný šéf dozorčí rady polostátního ČEZu Martin Roman vstoupil do společnosti PORG v roce 2007, kdy škole vedené Václavem Klausem mladším věnoval 100 milionů korun.

Štědrým darem si mimo jiné zajistil křeslo předsedy správní rady školy a majoritní podíl v orgánech zřizovatele společnosti.

jkz

Klaus žádá omluvu po moderátorovi za "inkviziční" otázky

Do konfliktu se Václav Klaus dostal i s moderátorem Martinem Veselovským, který jej pozval do pořadu 20 minut Radiožurnálu, aby své postoje vysvětlil. Klaus jej obvinil z kladení inkvizičně laděných otázek a žádá po něm omluvu. "Nevím za co bych se Vám měl omluvit," reagoval ale Veselovský - čtěte zde.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Hlavní hygienička Jarmila Rážová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Hlavní hygienička Jarmila Rážová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Hlavní hygienička Jarmila Rážová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!