Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policejní represe uspěly, pravicových extremistů nepřibývá

Česko

  16:21
PRAHA - Pravicové extremisty ovlivnily represe státních orgánů a osobní rozpory mezi vůdčími postavami z předchozích let. Nepředstavují tedy celek s jediným cílem, ale je to spíše směsice myšlenkových proudů. Rovněž byla znatelná nepřítomnost vůdčích a organizačně schopných osobností.

Pravicoví extremisté foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Vyplývá to z předkládací zprávy o extremismu a xenofobii v roce 2011, kterou projedná ve středu vláda. Hlavním představitelem pravicově vyhraněných postojů zůstala loni Dělnická strana sociální spravedlnosti a její odnož Dělnická mládež. Při představování svého programu veřejnosti se zaměřily na lokality se zvýšeným sociálním napětím, kde uspořádaly řadu demonstrací.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká krajně nacionalistická scéna se podle vládní zprávy nachází v útlumu. Jednotlivá uskupení prý nemají dlouhodobou koncepci, finance, ani aktivní členskou základnu. Také se jim nedaří nalákat nové sympatizanty, tvrdí v materiálu ministerstvo vnitro.

Zmírnili i levicoví extremisté

Levicoví extremisté údajně také stagnují, týká se to například jejich marxisticko-leninské části, a některá uskupení své aktivity ve srovnání s předešlými roky zcela utlumila.

Přesto zpráva o extremistech potvrzuje informace z dokumentu o vnitřní bezpečnosti, který vláda projednala na začátku května, zejména co se týče nárůstu veřejně pořádaných extremistických akcí. Zatímco v roce 2010 jich úřady zaznamenaly dvě stovky, loni to bylo 334 akcí, z toho 123 organizovali pravicoví extremisté a 211 levicoví radikálové.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle ministerstva vnitra v České republice také působí lokální extremistické buňky, které vyvíjejí vlastní aktivity, případně "aspirují k pokusům o přímou akci". Radikálové také více než v minulosti používají pro šíření svých myšlenek diskusní fóra, blogy nebo sociální sítě. Internet používají i pro svolávání svých setkání.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat