Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krajní pravice řeší vnitřní spory, radikálové také míří k hooligans

Česko

  19:08
PRAHA - Pravicoví extremisté řešili počátkem letošního roku spory mezi sebou, projevily se zejména na volebním sjezdu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Radikálové se také výrazněji zapojují do činnosti fotbalových hooligans. Příznivci krajní levice pořádali zejména koncerty a demonstrace. Uvedla to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve zprávě o vývoji na extremistické scéně v prvním letošním čtvrtletí.

Pravicoví extremisté foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Aktivity ohrožující demokracii se podle BIS v Česku neobjevily. Lednový volební sjezd DSSS v Praze se podle zpravodajců sice navenek prezentoval jako bezproblémový, údajně se na něm ale projevily neshody uvnitř strany. "Mimo jiné vyústily ve vystoupení místopředsedy Petra Kotába a jeho podporovatelů z DSSS," píše se ve zprávě služby. Šéfem strany, která je nástupkyní Dělnické strany zrušené v roce 2010 Nejvyšším správním soudem, zůstal Tomáš Vandas.

Krajní pravice uspořádala dvě demonstrace v Ostravě v polovině února. Při jedné se setkalo zhruba 150 českých a německých extremistů na akci s názvem Světlo pro Drážďany a obětem spojeneckého bombardování. Mladší část DSSS, která vystupuje jako Dělnická mládež, se zaměřila na témata spojená s Balkánem - zhruba 90 příznivců vyjádřilo nesouhlas s odtržením Kosova od Srbska. Obě akce se podle BIS obešly bez výtržností.

Pravicoví extremisté tíhnou k hooligans

Zpravodajci zaznamenali pokračující výraznější zapojení pravicových extremistů do činnosti radikálních příznivců fotbalových klubů, takzvaných hooligans. "Vzhledem k tomu, že již dříve mezi některými hooligans a neonacisty fungovaly velmi často neformální vztahy a řadu hooligans v podstatě šlo k neonacistům přiřadit, je tento vývoj naprosto přirozený," dodali zpravodajci. BIS také zmiňuje koncerty extremistů v Ústí nad Labem, Plzni a Praze. Akcí se účastnilo vždy zhruba až 150 lidí.

Levicoví radikálové pořádali zejména koncerty. Mezi největší akce patřilo podle kontrarozvědky setkání ke vzpomínce na Jana Kučeru koncem ledna v Praze. Osmnáctiletý mladík se v roce 2008 stal obětí názorové neshody skinheadů v Příbrami, kde jej o rok starší Jiří Fous opakovaně bodl bajonetem. Kučera se na své webové stránce označoval za příznivce antirasistické odnože skinheads. Soud později poslal Fouse za vraždu na 12,5 roku do vězení.

ČTĚTE TAKÉ

Anarchisty BIS zaznamenala také na shromážděních, která pořádala jiná uskupení. Podobně se objevovali příznivci Komunistického svazu mládeže.

"Jejich členové se zúčastnili například vzpomínkového setkání u příležitosti narození Julia Fučíka v Praze či pietní akce u příležitosti 'Vítězného února 1948' v Praze," dodává služba.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?