Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krajská koalice v Karlovarském kraji podepsala koaliční smlouvu, hejtmanem bude Kulhánek

Česko

  16:57
KARLOVY VARY - Zástupci nové krajské koalice v Karlovarském kraji podepsali v pátek, více než dva měsíce po volbách, koaliční smlouvu. Podle ní bude novým hejtmanem lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek (KOA), v devítičlenné radě zasednou zástupci Pirátů, koalice ODS/KDU-ČSL, Místních, VOK i SNK1 - Starostové našeho kraje. Nové vedení by měli zastupitelé zvolit v pondělí. V 45členném zastupitelstvu bude mít koalice 25 hlasů.

Novým hejtmanek bude Petr Kulhánek. foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Smlouva není obsáhlá. Zdůrazňuje partnerský přístup vztahů. Obsahuje i blokační pojistku, aby nemohl být kterýkoli ze subjektů upozaděn. Nepředpokládám, že by byla nějak přehnaně využívána. Vždy je nutné dojít ke kompromisu v dohodovacím řízení,“ řekl před podpisem smlouvy Kulhánek.

Krajská rada bude mít devět členů. Zasednou v ní Jan Bureš (ODS) jako první náměstek, dalšími náměstky budou Vojtěch Franta (Piráti) a Dalibor Blažek (Místní). Radními budou také Patrik Pizinger (Místní), Jindřich Čermák (Piráti), Olga Haláková (KDU-ČSL), Vít Hromádko (SNK1)a Robert Pisár (Místní). Kromě nich ale budou další čtyři uvolnění zastupitelé. Podle Kulhánka zejména proto, že kraj čekají čtyři zásadní roky transformace a některé oblasti je třeba posílit i personálně.

Prioritami pro nejbližší období bude podle Kulhánka řešení covidové situace, sestavení rozpočtu a způsob financování zdravotnictví. Kulhánek řekl, že zastupitelé koalice schválí v prosinci rozpočtové provizorium. Definitivní rozpočet by měl projít zastupitelstvem v lednu, dodal.

Přes dva měsíce trvající jednání o koalici blokovala konečná dohoda o zastoupení ve vedení kraje bloku 21 zastupitel ze STAN, Pirátů, Místních, VOK a SNK1 s koalicí ODS/KDU-ČSL. Nakonec se všechny subjekty shodly na tom, že ODS/KDU-ČSL bude mít prvního náměstka, jednoho radního a jednoho uvolněného zastupitele.

V říjnových krajských volbách zvítězilo hnutí ANO, které bude mít 13 zastupitelů. Spolu se čtyřmi zastupiteli z SPD skončí v opozici. Osm mandátů získali STAN, šest Piráti, po čtyřech zastupitelích má koalice ODS/KDU-ČSL, stejně jako hnutí Místní. Tři zastupitelé mají shodně Volba pro kraj (VOK) a SNK1.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat