Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krajská zdravotní je ochotna převzít provoz nemocnice v Rumburku

Krajská zdravotní je firma, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajská zdravotní je firma, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém... | foto: Karel KopáčMAFRA

PRAHA/RUMBURK Krajská zdravotní (KZ) je ochotna převzít provoz a aktiva Lužické nemocnice v Rumburku, a zajistit tak další péči pro asi 55.000 obyvatel Šluknovského výběžku. Zdravotní pojišťovny navýší úhrady, řekl ve středu po jednání zástupců pojišťoven, KZ a ministerstva zdravotnictví ministr Adam Vojtěch (za ANO). Město podle něj ale musí uhradit ztrátu za rok 2018 a schválit smlouvu s Krajskou zdravotní. Rumburk podle starosty Lumíra Kuse (ANO) má peníze na úhradu loňské ztráty připraveny, potřebuje ale jasný dokument, tedy návrh smlouvy od KZ.

„Našli jsme společné řešení,“ uvedl Vojtěch. „Pojišťovny mají jednotný postup, jsou připraveny podepsat nové úhradové dodatky,“ doplnil. KZ pak podle něj do pondělí představí návrh smlouvy o smlouvě budoucí, kde jasně definuje svůj závazek převzít aktiva nemocnice. Tento návrh bude muset schválit ještě zastupitelstvo města. Klíčové je podle něj také to, aby se schválilo zaplacení dluhu za minulý rok, který je zhruba 50 milionů.

„My potřebujeme nějaký relevantní dokument, na základě kterého zastupitelstvo rozhodne o úhradě ztráty. Tyhle deklarace přes média nejsou závazné,“ řekl ve středu Kus. Město má podle něj připravené peníze na úhradu loňské ztráty, která dosáhla 52 milionů korun. Na konci května už ale hospodaření podniku vykazovalo ztrátu dalších bezmála 18 milionů korun a podle informací z insolvenčního rejstříku Lužická nemocnice dluží také více než 37 milionů korun bankám, pojišťovnám a dodavatelům.

„Kdybychom měli zaplatit všechny ztráty a dluhy, tak tím zablokujeme rozvoj města na další dva roky,“ prohlásil starosta. Zastupitelé jsou podle něj trestně odpovědní za to, že vydají 52 milionů, což bez závazného dokumentu, jako je smlouva o smlouvě budoucí s Krajskou zdravotní nebo rozhodnutí krajského zastupitelstva, nelze. Navíc je podle něj třeba reagovat rychle. Až bude ustanovený insolvenční správce bude už podle starosty jednání obtížné.

Podobně se vyslovil i Vojtěch, který uvedl, že s Kusem mluvil. V minulosti město nechtělo dluh řešit, protože nemělo jistotu, co s nemocnicí dále bude. Teď ale existuje slib KZ, která návrh smlouvy připraví, řekl Vojtěch. Ministr proto předpokládá, že zastupitelstvo uhrazení závazku schválí, aby vedení nemocnice mohlo stáhnout návrh na vyhlášení insolvence. Zároveň má schválit plán hospodaření na letošní rok.

Nemocnice vykazuje ztrátu asi 70 milionů korun

Nemocnice je v insolvenci od poloviny měsíce. Vykazuje ztrátu asi 70 milionů korun. KZ si nechala vypracovat audit, se kterým ve středu seznámila ministerstvo. „Situace s hospodařením nemocnice není dobrá,“ prohlásil Vojtěch. Největšími věřiteli zdravotnického zařízení jsou pojišťovny, které jsou podle svých zástupců připraveny vytvořit pro město splátkové kalendáře.

KZ podle předsedy představenstva Jiřího Nováka byla po celou dobu připravena vstoupit do Lužické nemocnice a provozovat ji. Ale potřebovali analýzu a závěry auditu. Zástupci zdravotních pojišťoven pak ujistili, že péči pro své klienty ve Šluknovském výběžku zajistí.

Rumburk dal na provoz a investice nemocnice za 15 let asi 200 milionů korun. Ministr dříve uvedl, že nemocnice v Rumburku má obtížnou situaci kvůli své poloze blízko německých hranic. Už v minulosti obtížně získávala zdravotnický personál, místní raději dojížděli za vyšší odměnou do blízkého zahraničí. Nemohla sehnat ani primáře pro některá oddělení, přestože jim nabízela nadstandardní odměnu.


Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.