22. července 2019 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krajská zdravotní má výsledky auditu Lužické nemocnice v Rumburku. Analýza nehovoří ve prospěch převzetí

Lužická nemocnice a poliklinika v Rumburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lužická nemocnice a poliklinika v Rumburku. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

Ústí nad Labem Krajská zdravotní už má k dispozici výsledky hloubkové kontroly Lužické nemocnice a polikliniky v Rumburku, jejichž převzetí zvažuje. Zadlužená městská nemocnice je v insolvenci a převzetí Krajskou zdravotní je jednou z mála možností, jak ji udržet v provozu a zajistit zdravotní péči pro 55 000 obyvatel Šluknovského výběžku.

Posudek musí projednat orgány Krajské zdravotní a také představitelé Ústeckého kraje. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala Krajská zdravotní.

„Výsledek hloubkové prověrky je záporný. V úvahu přichází varianta převodu části aktiv a části smluv. Krajská zdravotní teď nemůže nic konat, čekáme, jak dopadne insolvenční řízení,“ řekl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Krajské zastupitelstvo by podle něj mělo o řešení situace jednat na mimořádném zasedání 5. srpna.

Důležitá nyní budou podle něj jednání Krajské zdravotní v Praze. Výsledky auditu chtějí představitelé Krajské zdravotní v úterý projednat se zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a ve středu je na programu jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO). Ministr už dříve uvedl, že je nutné, aby Krajská zdravotní nemocnici převzala.

Chovat se jako správný hospodář

Ústecký kraj i Krajská zdravotní převzetí zadlužené nemocnice odmítají, jejich zástupci v prohlášeních opakovaně uvedli, že musí nejen zajistit péči, ale také se chovat s péčí řádného hospodáře. Právě výsledky auditu jsou podle Ústeckého kraje pro další rozhodování o převzetí nemocnice klíčové.

Jediným vlastníkem Lužické nemocnice je město Rumburk, které do ní za posledních 15 let investovalo přes 200 milionů korun. Výkony nemocnice ale v posledních letech klesají a hospodaření společnosti je ztrátové. Na konci května ztráta za loňský a letošní rok přesáhla 70 milionů korun, více než 20 milionů dluží nemocnice pojišťovnám a dalším věřitelům. Zastupitelé města odmítli ztráty uhradit, a zařízení je proto od 16. července v insolvenčním řízení. Péče je zatím zajištěna. Pomoc nabídla před několika dny i Klinika Asklepios v nedalekém německém Sebnitzu, která je v případě potřeby připravena přijmout až 20 pacientů.

Situací kolem rumburské nemocnice se zabývá i policie na základě trestního oznámení, které podala občanská iniciativa Zachraňme nemocnici v Rumburku na zastupitelstvo Ústeckého kraje, společnost Krajská zdravotní a VZP. Důvodem je jejich jednání při vzniku a řešení krizové situace se zdravotní péčí ve Šluknovském výběžku. „Svým dlouhodobým jednáním způsobili závažné ohrožení zdraví a života obyvatel Šluknovského výběžku,“ řekl za občanskou iniciativu Martin Horák.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!