20. dubna 2016 15:57, aktualizováno  19:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hádka o termín voleb: Zemanovo vyhlášené datum by mohlo být neplatné

Cestu po Karlovarském kraji ukončil prezident Miloš Zeman návštěvou města Chyše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestu po Karlovarském kraji ukončil prezident Miloš Zeman návštěvou města Chyše. | foto: ČTK

JINCE Prezident Miloš Zeman ve středu na tiskové konferenci oznámil, že se rozhodl vypsat krajské volby a volby do třetiny Senátu na 14. a 15. října. Ministr vnitra Milan Chovanec vzápětí upozornil, že takový termín je v rozporu se zákonem a výsledky voleb by mohly být prohlášeny za neplatné. Volit se musí dřív. Zeman pak označil své rozhodnutí za předběžné. Pokud je termín nezákonný, je připraven ho o týden posunout, řekl serveru Parlamentní listy.

Zeman své rozhodnutí oznámil při návštěvě Středočeského kraje. Právě požadavku poslanců a senátorů, se kterými se ve středních Čechách setkal, chtěl prezident vyjít vstříc. Zeman prý předpokládal, že poslanci a senátoři mají termín ověřený. „Měl jsem dojem, že poslanci a senátoři měli s tímto návrhem snahu trošku o týden prodloužit volební kampaň,“ sdělil prezident Parlamentním listům. „Já bych jim rád vyhověl, ale pokud bych tím porušil zákon, byť v rozsahu tří dnů, tak velice rád své rozhodnutí, které je ostatně předběžné, změním a volby vyhlásím o týden dřív,“ řekl.

Experti z ministerstva vnitra upozornili, že krajské volby by se měly konat do čtyř let od předchozích, tedy nejpozději 7. a 8. října. „ Jinak hrozí, že krajské volby mohou být napadeny u soudu a prohlášeny jako celek za neplatné. Upozorním pana prezidenta na toto riziko a požádám ho, aby svoje rozhodnutí přehodnotil,“ uvedl Chovanec na twitteru.

Hlava státu musí volby vyhlásit nejdéle 90 dnů před jejich konáním, přičemž volby se musejí konat ve lhůtě 30 dnů před skončením současného funkčního období. Zatím poslední krajské volby se uskutečnily 12. a 13. října 2012. První kolo voleb v senátních obvodech, kde si lidé budou letos znovu vybírat své nové zástupce v horní komoře parlamentu, bylo 15. a 16. října 2010. Všichni tehdy zvolení senátoři byli vybráni ale až o týden později ve druhém kole a jejich mandát skončí 23. října 2016.

Na oficiální vyhlášení termínu má Zeman čas do 8. července. Předloňské senátní a komunální volby, které se také konaly v říjnu, ale vyhlásil už v červnu, tedy s čtyřměsíčním předstihem.

Prezident Zeman bude svědčit v kauze exnotáře Halbicha

Miloš Zeman bude svědčit v kauze bývalého notáře Václava Halbicha, který se domáhá peněz za pomoc v boji o Lidový dům. Zeman to dnes řekl novinářům v Jincích na Příbramsku na závěr své třídenní cesty po Středočeském kraji. „Nebudu vystupovat v kauze pana Altnera, ale budu vystupovat v kauze pana Halbicha. Termín, kdy vystupuji jako svědek, je už stanoven. Mám dojem, že je to příští nebo přespříští týden," řekl ve středu prezident.

Prezident také příští týden pošle předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi návrh smlouvy České republiky s Norskem, která se týká vydávání dětí. Prezident téma minulý týden projednal s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou.

ČTK