27. února 2017 14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Košta už není olomouckým hejtmanem. Pravděpodobně vystoupí z ANO

Oto Košta při projevu před svým odvoláním z funkce hejtmana Olomouckého kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oto Košta při projevu před svým odvoláním z funkce hejtmana Olomouckého kraje. | foto: Tomáš FraitMAFRA

OLOMOUC Zastupitelstvo Olomouckého kraje v pondělí ve veřejném hlasování odvolalo Otu Koštu (ANO) z funkce hejtmana a vzápětí do čela kraje zvolilo krajského předsedu ANO a poslance Ladislava Oklešťka. Návrh na Koštovo odvolání podala krajská rada a hlasovalo pro něj 35 z 54 přítomných zastupitelů.

Košta po svém odvolání novinářům řekl, že podobný výsledek hlasování čekal a že s největší pravděpodobností vystoupí z ANO. Nový hejtman Okleštěk řekl, že udělá vše, aby kraj fungoval a že chce zlepšit komunikaci. Pro Ohlešťka hlasovalo 29 z 54 zastupitelů.

Košta v dosavadní historii krajů vykonával funkci hejtmana nejkratší dobu. Do funkce ho zastupitelé zvolili loni 8. listopadu. „Trochu jsem to (odvolání) očekával, i když do posledních chvíle jsem věřil, že mám šanci bojovat. Trvalo to 4,5 hodiny a já v tuto chvíli cítím především únavu,“ řekl po jednání novinářům Košta.

Rovněž uvedl, že s největší pravděpodobností v hnutí nezůstane. „Opravdu si nedokážu představit, že bych se s těmito lidmi měl dál vídávat. Minimálně naprosto lidsky jsou mi na hony vzdáleni. Zajímalo by mne, kdo z nich, až se v budoucnu potkáme, bude schopen se mi podívat do očí. S největší pravděpodobností požádám o ukončení členství,“ řekl Košta.

Hejtman Olomouckého kraje Oto Košta, momentálně ve hnutí ANO nechtěná osoba.
Oto Košta

Okleštěk, pro kterého hlasovalo 29 z 54 přítomných zastupitelů, novinářům po svém zvolení řekl, že je škoda, že celý proces odvolání hejtmana trval tak dlouho, na druhou stranu vyzdvihl, že všichni měli šanci se vyjádřit. „Budu se snažit, aby kraj fungoval. Udělám vše pro to, aby komunikace probíhala, jak probíhat má,“ uvedl Okleštěk, který je zároveň i poslancem. Zda zůstane i v této funkci, zatím neví. „Je to ještě předčasné, budu muset zanalyzovat nejen krajský úřad, ale i mé setrvání ve sněmovně. Musím vyzkoušet, co to bude obnášet,“ dodal Okleštěk.

27.února 2017 v 14:25, příspěvek archivován: 27.února 2017 v 14:32

Hejtman Olomouckého kraje odvolán. https://t.co/tY3qlnhGCc

ANO Koštu vyzvalo k rezignaci už na začátku února, nebylo spokojené s jeho prací v čele hejtmanství. Košta výtky spolustraníků odmítl a nerezignoval. Koalice ANO, ČSSD a ODS má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 30 hlasů, pro Koštu při jeho zvolení loni na podzim hlasovalo 35 z 54 přítomných zastupitelů. Zástupci koaliční ODS a ČSSD už před pondělním hlasováním oznámili, že výměně hejtmana nebudou stát v cestě.

Klub s krajským předsednictvem hnutí ANO tvrdí, že Košta nezvládal řízení kraje. Vytýká mu také, že jako svého poradce při předávání úřadu zaměstnal bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který je vyšetřován v korupční kauze. Ke kritice se posléze přidali i tři hejtmanovi náměstci z ANO, ČSSD a ODS, podle kterých odmítal reorganizovat úřad a špatně komunikoval s kolegy. Košta už dříve řekl, že nepochybil a snahu o své odvolání přisoudil mocenským ambicím některých lidí.

Koštovo odvolání očima veřejnosti

Jednání krajského zastupitelstva o Koštově odvolání provázel značný zájem veřejnosti. Lidé do posledního místa zaplnili jednací sál zastupitelstva, desítky zájemců stály v řadách a část lidí seděla i na schodech. Podle reakcí z obecenstva mezi nimi převažovali Koštovi příznivci. Jednání provázelo tleskání, ale i nesouhlasné pokřikování či smích.

Při debatě padaly často názory, že jde o ostudu kraje či frašku. „Zneužití voličů nabralo takové obrátky, jako už dlouho ne,“ podotkl například senátor za olomoucký obvod Kantor a dodal, že je to pro spoustu lidí zklamání.

Znepokojení nad současnou situací projevil i bývalý rektor Univerzity Palackého a bývalý senátor Josef Jařab. „Dobrý zvuk Olomouce trpí. Je to ostuda, co nejrychleji ji překonejme, obnovme dobré jméno Olomouce a Olomouckého kraje,“ vyzýval zastupitele Jařab. „Lidé musejí mít dojem, že jde o nějakou taškařici, že vše bylo dopředu připraveno, že to bylo součást nějakého plánu. Charismatický lékař byl vybrán, aby nabral hlasy, a pak byl nahrazen,“ uvedl Jařab.

Ke slovu se dostali i lidé z veřejnosti. „Neshledávám žádný rozumný důvod, aby byl pan Košta z pozice odvolán. Je to fraška, bude se nám smát celá republika,“ uvedl jeden z přítomných občanů. Kvůli zastupitelstvu prý přerušil dovolenou a přijel z hor.

Přihlížející jednání odměnili potleskem a smíchem například zastupitele Radima Sršně z klubu Starostové pro Olomoucký kraj, který odmítl výtky vůči již bývalému hejtmanovi Koštovi ohledně jeho údajného nadměrného požívání alkoholu. „Pokud by byl problémem alkohol, museli bychom se vzdát poloviny parlamentu i pana prezidenta,“ míní Sršeň.

Košta setrval ve funkci necelé čtyři měsíce, a stal se tak hejtmanem, který zastával funkci nejkratší dobu. Necelých šest měsíců byla hejtmankou Středočeského kraje sociální demokratka Zuzana Moravčíková, která v červnu 2012 nahradila Davida Ratha po jeho zatčení a odstoupení z funkce a jež už po volbách 2012 funkci neobhájila. Devět měsíců pak strávil ve funkci hejtmana Ivo Toman (ODS), který v únoru 2008 nahradil svého zesnulého předchůdce Michala Rabase v čele Pardubického kraje. Ani Toman po následujících krajských volbách už hejtmanskou funkci znovu nezískal.

Rozbořil: Likvidace hejtmana Košty byla plánována před volbami

Podle bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) byl scénář likvidace současného hejtmana Oty Košty (ANO) napsán již před volbami. Důvody pro jeho odvolání označil za zástupné a uměle vytvořené. Bývalý hejtman čelí obvinění v takzvané korupční kauze Vidkun a spolupráce Košty s Rozbořilem je jedním z důvodů kritiky Koštovy práce.

Rozbořil na pondělním zastupitelstvu Olomouckého kraje ještě před hlasováním uvedl, že kauza Vidkun a snaha odvolat Koštu spolu souvisejí. Jde prý o odstraňování lidí, kteří jsou překážkou ANO. "Scénář likvidace hejtmana byl psán dávno před volbami, chybou ve scénáři bylo, že vyhrál nejvíce hlasů a vyhrál s velkým náskokem," uvedl bývalý hejtman Rozbořil. Celé jednání označil za šaškárnu, která neměla obdoby. Je to tragikomedie se špatným režisérem, uvedl Rozbořil.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz