Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud schválil dohodu o doživotí pro žháře z Bohumína. Zapálením bytu zavinil smrt 11 lidí

Česko

  9:57aktualizováno  10:35
Doživotí bez hlavního líčení. V naprosto mimořádném jednání Krajský soud v Ostravě schválil dohodu státního zástupce s 55letým Zdeňkem Konopkou, který loni v Bohumíně zapálil byt, kde se konala rodinná oslava. Při požáru zemřelo jedenáct lidí. Současně by měl na náhradách zaplatit takřka 19 milionů korun.

Rozsudek na základě dohody o vině a trestu už je pravomocný, odsouzený ani státní zástupce nemá možnost se proti němu odvolat.

Konopka u soudu takřka nemluvil, když soudkyni odpovídal, tak nejčastěji jednoslovně. Podle zmocněnce části pozůstalých Petra Kausty je však neuvěřitelně necitelný. 

„Při jednom výslechu jsem se ho zeptal, jestli cítí nějakou vinu. Chtěl jsem mu dát šanci, aby projevil lítost. On však řekl, že kdyby ho manželka neopustila, nic by se nestalo. Takže podle něj bylo adekvátní reakcí upálení jedenácti lidí,“ konstatoval Kausta.

Konopkův obhájce však řekl, že jeho klient vinu cítí a lituje. „Když jsem mu řekl, že státní zástupce žádá dohodu jen na doživotí, tak hned souhlasil,“ zmínil.

Žhář tak unikl několikadennímu projednávání jeho činu, popisování detailů, co se dělo v zapáleném bytě, a přítomnosti svých příbuzných a současně pozůstalých obětí.

Zmocněnec Kausta podotkl, že dohoda bez hlavního líčení byla také v zájmu jeho klientů. „Stále trpí postraumatickým syndromem, například se opakovaně budí v noci, protože se jim o prožité hrůze zdá,“ podotkl právník.

Soud také uznal poškozeným 19 milionů korun jako náhradu majetkové a nemajetkové újmy, přičemž ve skutečnosti celkem vznesli nárok na 104 miliony korun. Se zbytkem se však mají obrátit na občanskoprávní soud. Otázkou však zůstává, jak doživotně odsouzený muž bude splácet.

Konopka s 1,9 promile nabral osm litrů benzinu

Konopkův čin se počtem obětí stal nejhorším v novodobé historii České republiky. Při dnešním jednání vyšly najevo i dosud neznámé podrobnosti. Například to, že v době spáchání trestného činu měl v těle zhruba 1,9 promile alkoholu. Rovněž také, že na čerpací stanici nabral benzin do jedné plastové nádoby, a to celkem osm litrů.

Příčinou jeho konání byly rodinné spory. Manželka se od něj odstěhovala k synovi, což vedlo už měsíc před strašným činem k tomu, že Konopka svému synovi a dalším příbuzných hrozil plynovou pistolí, že je zastřelí a pohybem ruky naznačoval, že je podřízne.

Naneštěstí se také dozvěděl, že v sobotu 8. srpna v bytě panelového domu na Nerudově ulici v Bohumíně se bude konat rodinná oslava, na kterou už nebyl zván.

V osudný den popíjel alkohol, pak asi v 17:45 nasedl do auta, nabral benzin, zazvonil a i když mu otevřeli jen na chvíli, stačil do bytu vylít trochu benzínu, zbytkem polil vstupní dveře a hořlavinu pak zapálil.

Sám se na rukou popálil, ale odešel před dům, kde sledoval, co se bude dít. V bytě začalo děsivé peklo. Plameny se šířily velmi rychle, smrtící byl i hustý jedovatý kouř. Z patnácti lidí v bytě zemřelo jedenáct, čtyři stačili uniknout přes balkon do sousedního bytu. Mezi oběťmi jsou i tři děti, dvě z nich byly na oslavu pozvané. 

„Ve věznici nebude mít lehký život“

Pět lidí zemřelo poté, co v zoufalství před obrovským žárem vyskočilo z oken a parapetů. Po pádu z takové výšky neměli šanci na přežití.

Policisté zadrželi Konopku na místě. Nejprve kvůli popáleninám putoval do vězeňské nemocnice, poté bylo rozhodnuto o jeho vzetí do vazby, odkud se nyní přemístí do věznice se zvýšenou ostrahou. V minulosti svůj čin připouštěl, ale hájil se tím, že rozhodně nechtěl nikoho připravit o život, jen lidi v bytě postrašit.

„Domnívám se, že ve věznici vzhledem k smrti několika dětí nebude mít lehký život. A otázkou je, jak dlouhý bude,“ poznamenal jeden z účastníků dnešního líčení, nechtěl však být jmenován.

Požár v Bohumíně u pohledu záchranářského vrtulníku (8. srpna 2020)

8. srpna 2020

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat