Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Evropská vzácnost. Krajty zelené se v ostravské zoo poprvé rozmnožily

V ostravské zoo jsou krajty zelené k vidění v jednom z akvaterárií v pavilonu Papua. Zoo chová dvě samice a jednoho samce. Mláďata zůstávají v zázemí zoo. Snímek je zachycuje tři dny po vylíhnutí. foto: Enrico Gombala, Zoo Ostrava

Deset mláďat se vylíhlo ze snůšky krajty zelené, chované v ostravské zoologické zahradě. Jde o raritu, krajty se totiž v zajetí rozmnožují jen velmi vzácně. V Evropě je chová osm desítek zařízení, za poslední rok se však odchov mláďat podařil jen v jedné další zoo.
  17:44

Jedno z akvaterárií v pavilonu Papua v ostravské zoo obývají tři krajty zelené, jeden samec a dvojice samic. Poprvé se pokusili rozmnožit už loni, ale neúspěšně. Letos se to podařilo.

Chovatelé nejprve kolem loňských Vánoc opakovaně pozorovali páření hadů, po čase pak jedna ze samic ztratila jasně zelenou barvu a její kůže získala modravý nádech. Měla v sobě vejce.

„Asi čtrnáct dní před kladením vajec jsme samici přestěhovali z expozičního terária do zázemí. V přírodě tyto krajty pravděpodobně ukrývají snůšku v dutinách, ty v zázemí měla nahradit bouda. Samice však nakonec nakladla 29. března vejce volně do terária,“ popsala chovatelka Petra Valentová.

Jedenáct oplozených hadích vajec pak zamířilo do líhně. Jejich inkubace trvala padesát dní. „Jedno se krátce před líhnutím začalo kazit, proto bylo z líhně vyřazeno. Ukázalo se, že ve vejci byla dvojčata, ale oba zárodky uhynuly,“ konstatovala mluvčí zoo Šárka Nováková.

Zbylých deset mláďat se vylíhlo 23. května. Rodiče krajt stejně jako u většiny dalších plazů o svá mláďata nepečují, matka je proto zpátky v pavilonu Papua, zatímco její potomci zůstali v zázemí.

„Malé krajty měří po vylíhnutí okolo dvaceti centimetrů a jsou zbarvené žlutě. Záhy po opuštění vaječných obalů se snaží dostat do bezpečí a hledají vhodnou větvičku, na níž zaujímají typickou polohu, jakou známe i u dospělých krajt. Zatím nepřijímají žádnou potravu, postupně tráví živiny ze žloutkového váčku. Krmit je začneme myšími holátky až po prvním svleku, což bude okolo desátého dne jejich života,“ nastínil chovatel Lucas Bono.

Vzhledem ke vzácnosti množení krajt zelených v zajetí chovatelé doufají, že ostravský prvoodchov bude úspěšný. Do velikosti dospělých jedinců, tedy zhruba 180 centimetrů, krajty dorostou asi za dva roky. Barvu dospělých získají už okolo jednoho roku.

Autor: