1. dubna 2009 17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krakatice se hlásí. Tichý může vypovídat

František Mrázek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Mrázek | foto: Reprofoto

PRAHA Poslanecká sněmovna dnes zbavila mlčenlivosti bývalého detektiva Karla Tichého, který se podílel na vypracování spisu Krakatice. Tento spis mapoval aktivity kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Zároveň vznikne parlamentní vyšetřovací komise, která se má na základě Krakatice zabývat možným prorůstáním organizovaného zločinu a politiky.

Hlasovalo pro to 130 poslanců, dva byli proti. Poslanci zároveň zbavili mlčenlivosti bývalého detektiva Karla Tichého, který na spisu pracoval. Spis mapoval například aktivity kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a objevují se v něm i jména některých politiků včetně ministra vnitra Ivana Langra (ODS).

Sněmovna rozhodovala o dvou variantách ustavení komise. Jednu prosazoval předseda branného výboru sněmovny Jan Vidím (ODS), druhou šéf bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD). Cílem obou bylo ustavit vyšetřovací komisi týkající se Krakatice, lišily se v názvu. Vidímova verze se omezovala přímo na spis Krakatice, Bublanova varianta se navíc zmiňovala o "prorůstání organizovaného zločinu a zájmových skupin do činnosti orgánů veřejné moci".

Vidímovi se nepodařilo prosadit ani návrh na rozšíření okruhu osob, které měly být zbaveny mlčenlivosti. Spolu s ministrem Langrem žádal, aby tak poslanci rozhodli u dvou desítek lidí, kteří kdy přišli do styku se spisem Krakatice. Mezi jinými šlo o bývalé ministry vnitra Stanislava Grosse a Františka Bublana (oba ČSSD), bývalého policejního prezidenta Jiřího Koláře i někdejšího ředitele Služby pro odhalování korupce Jaroslava Macháně.

Langer se v rozpravě emotivně několikrát obracel na některé sociálně demokratické poslance se slovy: "Kdo se bojí Krakatice"? Podle něj by se měl celý spis, který pochází z dob vládní sociální demokracie, odtajnit. Ze stejného důvodu Langer a Vidím chtěli, aby o Krakatici mohli mluvit i další osoby. Langer tak dokonce navrhl na zbavení mlčenlivosti i sám sebe.

"Myslím, že se jasně prokázalo, kdo se bojí Krakatice. Krakatice se bojí ti, kteří hlasovali proti zproštění osob, které jsme navrhovali," řekl pak novinářům Langer. Bublan ale s takovou interpretací zásadně nesouhlasil.

Výsledky do konce září

"Mně připadá docela nemístné, abychom ještě než tu komisi zřídíme, tak abychom už dělali nějaký seznam osob. Ta komise může dospět k daleko většímu seznamu nebo třeba k úplně jinému seznamu," řekl novinářům. Komise si podle něj může k výslechu pozvat, koho uzná za vhodné, a to i bez seznamu, on sám je prý připraven v komisi vypovídat.

Komise bude mít 12 členů. Po čtyřech je najmenují ODS a ČSSD, dva KSČM a po jednom KDU-ČSL a SZ. Výsledky své práce by měla komise odevzdat do 30. září.

Z policejního spisu Krakatice se podle Langra ztratilo 6000 stran. Policie dodnes nezjistila, kdo z něj vynesl informace. Tichý se chtěl nařčením, podle kterých stojí za úniky právě on, bránit, a požádal proto ministra vnitra o zbavení mlčenlivosti. Langer mu nevyhověl s poukazem na to, že policista může být mlčenlivosti zbaven pouze na základě žádosti státních orgánů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz