Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Král pytláků: Tolik masa bych nesnědl

Česko

  11:50
BRNO - Třiačtyřicetiletý Josef Konečný z Ořechova na Brněnsku u soudu popřel, že by byl největším pytlákem v dějinách Čech a Moravy. Policie v jeho domě před třemi lety zabavila asi 1300 kusů trofejí. Je to sbírka, kterou se nemohou pochlubit ani mnohé hrady a zámky.

Okresní soud Brno-venkov se 7. listopadu začal zabývat případem Josefa Konečného (vpravo) z Ořechova na Brněnsku, který je označován za největšího pytláka v historii Česka. foto: Igor ZehlČTK

Obžaloba tvrdí, že muž lovem způsobil škodu za deset milionů korun. Konečnému hrozí za pytláctví až pět let vězení. Muž ale tvrdí, že obžaloba je nesmyslná. Vinu popírá s tím, že jeho předkové byli myslivci a větší část trofejí zdědil, což mu odsvědčil i otec. Trofeje chce dokonce zpět.

Soudu obžalovaný řekl, že "někdo sbírá autíčka nebo krabičky od sirek", zatímco on shromažďuje trofeje. "V životě bych nemohl ulovit tolik trofejí a sníst skoro tři tuny masa, které na ulovené zvěři byly," řekl soudu Konečný. I samotní myslivci tvrdí, že ulovit tolik zvěře se snad za jediný život ani nedá. Konečný přitom upozornil, že takový lov srnce není záležitostí několika hodin a může vyžadovat až dva měsíce.

Uvozovky dolníV životě bych nemohl ulovit tolik trofejí a sníst skoro tři tuny masa, které na ulovené zvěři bylyUvozovky horní


Muže, označovaného za krále pytláků, zatkla policie v říjnu 2005 poté, co se nepohodl s manželkou. Žena odjela ke známým do Syrovic a opilý muž ji jel navštívit.

Když mu neotevřeli, začal střílet. Čtyřikrát zasáhl rodinný dům. Konečný byl potrestán za to, že ohrožoval lidi, budovu poškodil a střílel ze zbraně, na kterou neměl doklady. Jednal v opilosti, a dopustil se tak výtržnictví. Navíc si zbraň složil z komponentů ukradených v zaměstnání ve zbrojařské firmě.

Trofeje jsou velmi kvalitní
Muž uvedl, že byl opilý a na nic si nevzpomíná. Za střelbu byl potrestán pěti lety vězení. Polovinu si již odpykal a nyní je opět na svobodě. Z jeho výpovědi sice vyplývá, že lovil, a to patrně nezákonně, rozhodně ale prý není králem pytláků. Při domovní prohlídce se u něj našlo i větší množství zvěřiny, kterou si prý rozebrali myslivci.

Kolekce trofejí je nebývale kvalitní. Tvoří ji paroží jelenů, daňků a muflonů. Ve sbírce jsou i parohy jelenů dvacateráků, za jejichž legální odstřel by lovec musel zaplatit 200.000 korun. Jen trofeje srnců zaplnily při domovní prohlídce přes 50 pytlů. Jen pro srovnání: Konečného kolekci tvoří 1300 trofejí, zámek v Kunštátu na Blanensku, který má jednu z největších sbírek paroží na Moravě, vlastní sbírku přibližně 200 kusů paroží.

O sbírku mají zájem myslivci, kteří by z ní chtěli vytvořit muzeum pytláctví. Zálusk si na ni dělá Národní zemědělské muzeum a také správa zámku v Rosicích u Brna. Cena paroží se odhaduje na osm milionů korun. Zbylé dva miliony je škoda, která údajně vznikla na tom, že Konečný nezákonně získal odlovenou zvěřinu. Proces se koná u Okresního soudu Brno-venkov. Byl odročen na 10. prosince.

Autor: