Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volby nic podstatného nepřinesou, jen si pár lidí vymění židle, řekl Klaus při výstupu na Sněžku

Volby 2021

  14:27aktualizováno  17:02
Výraznou změnu nelze od říjnových voleb do Poslanecké sněmovny očekávat, rozhodovat v nich budou okrajová témata. Myslí si to bývalý prezident Václav Klaus. „Volby nic podstatného do našich životů nepřinesou, pouze si pár lidí vymění své židle,“ řekl osmdesátiletý politik při Svatovavřinecké pouti.

Co očekáváte od blížících se parlamentních voleb?
Mám strach, že volby budou o okrajových a nepodstatných věcech, strany a politici se budou atakovat a obviňovat z hloupostí. Ale o podstatných věcech naší doby volby nebudou. O tom, jak zvládnout hru na covid a celou tu covidovou, karanténní mašinérii, co udělat s fiktivním globálním oteplováním, jak zabrzdit migrační toky do Evropy, jak odvrátit nesmyslný zelený úděl paní von der Leyenové (předsedkyně Evropské komise, pozn. red.) a tak bych mohl pokračovat. To všechno jsou veliká témata dnešní doby, o nich ale volby nebudou. A proto mě v tomto smyslu málo zajímají.

Václav Klaus na Sněžce (10. 8. 2021)

Jak bude Česká republika po volbách vypadat?
Myslím si, že druhé říjnové odpoledne všichni zjistíme, že je vše při starém. Volby nic podstatného do našich životů nepřinesou, pouze si pár lidí vymění své židle. K podstatné změně, která by byla potřeba, ale nedojde.

Podle průzkumů budou volby soubojem hnutí ANO a středopravých koalic. Komu dáváte větší šanci?
Koalicím nedávám šanci, jsou pod moji rozlišovací schopnost a žádnou významnou roli hrát nebudou.

Prezident Miloš Zeman už avizoval, že sestavením vlády pověří lídra vítězné strany, nikoli koalice. Je to podle vás správné?
Zatím se to stalo v každých volbách od listopadu 1989, takže démonizovat toto rozhodnutí prezidenta Zemana je podle mého názoru zbytečné. Koalice považuji za podvod na voličích a jestli to chce prezident tímto také trochu říci, tak já proti tomu nic nemám.

Co říkáte tomu, jak vyklízí pozice levicové strany. Sociální demokracii a komunistům hrozí, že se poprvé od listopadu 1989 nedostanou do sněmovny.
Myslím si, že definitivně vyklízí pozice pravice a já tady žádnou pravicovou stranu nevidím. Všechny další jsou v mých očích spíše levicové. Levice vítězí a zvítězí i v těchto volbách. Ať se bude jmenovat Piráti, TOP 09 nebo Starostové a nezávislí.

Klaus šel zkratkou z Luční boudy

Stovky lidí se v pravé poledne sešly na Sněžce. Kromě turistů vedla na horu tradiční Svatovavřinecká pouť. Účast byla o něco větší než loňské léto, stejně jako před rokem poutníkům přálo počasí. Procesí vystoupalo z Pece přes Obří důl, pravidelný účastník někdejší prezident Václav Klaus to vzal zkratkou. Nejen podle exprezidenta se pouť vydařila.

Před rokem exprezident kvůli poraněnému lýtku na Sněžku vyrazil lanovkou, tentokrát už šel jako obvykle v posledních letech pěšky v doprovodu dvou bodyguardů z Luční boudy.

„Počasí bylo přesně takové, jaké mělo být. Dole ani moc nefoukalo. Člověk není ani příliš zpocený, ani mu není zima. Není pro mě důležité, za jak dlouho na Sněžku vyjdu. Mým cílem je vyjít, je to pro mě vždy okamžik pravdy,“ řekl na Sněžce Václav Klaus novinářům.

Osmdesátiletý politik si pochvaloval množství lidí, kteří se na Sněžku v úterý dopoledne vydali: „Návštěvnost je bezvadná a Krkonoše jsou plné lidí, kteří se nenechají trápit různými covidovskými opatřeními. Že sem jednou za rok přijde tolik lidí, je v pořádku.“ 

Exprezident pozdravil účastníky ráno na parkovišti Kaplička v Peci, odkud v 9 hodin vyšla směrem na Obří důl skupina třiceti lidí. Klaus rozdal několik autogramů a pózoval na společných fotografiích s příznivci. Autem se přesunul na Luční boudu, odkud pokračoval po svých. Před polednem se česká část procesí na Sněžce sešla s polskými poutníky, kteří byli opět ve výrazné většině. V pravé poledne se u observatoře uskutečnila mše svatá.

Řada poutníků vyjela na Sněžku lanovkou. „Poslední dva roky jsem kvůli koronaviru nebyla, ale už jsem se účastnila několikrát. Je to taková hezká tradice. Je mi 82 let a jedu lanovkou, protože by na mě výstup už byl náročný,“ sdělila Táňa Otčenášková, která do Pece přijela z Hradce Králové autobusem. Poprvé na pouti byla před 15 lety.

Jízdě lanovkou před pěším výstupem dala přednost také Marie Stehlíková, kvůli mši svaté přijela z Kutné Hory: „Na Svatovavřinecké pouti jsem byla už mockrát. Chodili jsme tam i zpátky pěšky, teď mě ale bolí koleno. Jsem věřící, a tak když tady člověk vidí na mši tolik věřících lidí, je to povzbuzení. Je tu pěkná atmosféra, přeci jen mše svatá na nejvyšší hoře není zas tak obvyklá.“ Účastníci si pochvalovali vydařené počasí. „Jednou si pamatuju, že bylo asi pět stupňů a celou dobu pršelo,“ vzpomněla si Marie Stehlíková. 

Náboženskou pouť si pravidelně nenechává ujít Ondřej Maňo z Jablonce nad Nisou. „Je to svátek a pouť nás aspoň donutí jít na Sněžku. Potkat tady Václava Klause je zpestřením. Je ale znát, že lidí chodí míň než dřív. Pamatuju roky, kdy na Sněžce nebylo k hnutí,“ říká, zatímco jeho kamarád ukazuje turistický zápisník se sbírkou podpisů včetně bývalého i současného prezidenta, který na horu v roce 2013 vyjel autem.

Před hlavní sezonou se na Sněžku vrátily metr vysoké oranžové ochranné sítě, které Správa Krkonošského národního parku kvůli neukázněným návštěvníkům, kteří překračují řetězové zábrany, poprvé instalovala v loňském roce. Vrchol obepíná 600 metrů sítí, u Slezského domu ochranáři rozvinuli 500 metrů. 

Srpnová pouť na nejvyšší českou horu se uskutečnila i v loňském roce, kdy pořadatelé většinu letních akcí kvůli koronavirovým omezením zrušili. Někteří lidé tehdy vyrazili na Sněžku v rouškách a obličejových štítech. Navzdory pěknému počasí a teplotám okolo 20 stupňů byla účast nejslabší za poslední roky, poutníků se na vrcholu sešlo jen pár desítek.

Svatého Vavřince uctívá římskokatolická i pravoslavná církev. Patří mezi městské patrony Říma, zasvěcena mu tam je celá řada chrámů. Je patronem mnoha profesí, knihovníků, kuchařů, koželuhů, hasičů, pivovarníků, hospodských, ale také sudetských horských vůdců.