Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krása na hranici rozumu

Česko

Neustálé chození na plastické operace je projevem špatného vnímání vlastní osoby a krásy, říká psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková, která takové pacientky léčí.

* LN Kdy začíná být touha žen po kráse chorobná?

Pokud jí věnují nepatřičnou pozornost. Patologické je, když se touha po neustálých úpravách stává dominantním problémem a domnělá nedokonalost je racionalizací životních neúspěchů. Žena si například vsugeruje, že za její pracovní neúspěchy může křivý nos, i když ve skutečnosti jsou ty příčiny samozřejmě jiné. Křivý nos je však dobrá výmluva. Některé ženy přitom opakovaně podstupují plastické operace a stále nejsou spokojené. Někteří odborníci dokonce mluví o závislosti na plastických operacích. Často trpí dismorfofobií – samy sobě se oškliví, připadají si odpudivé.

* LN To určitě ovlivňuje i chování.

Ano. Jestliže se někdo cítí v určitém směru nedostatečný, třeba nedostatečně hezký, je nejistý i ve svém chování. Reaguje pak často neuroticky, pomocí obranných mechanismů – agresí nebo útěkem od reality a naprostou pasivitou. Ani jedno nevede k uspokojení. To, zda bude žena po operaci spokojená, závisí do značné míry i na tom, jaký význam operované partii přikládá.

* LN Kolik procent žen trpících dismorfofobií si uvědomuje, že jsou vlastně nemocné?

Já myslím, že žádná.

* LN Lze to vyléčit?

Ano, ale ne vždy se to podaří. Je potřeba, aby žena díky psychoterapii získala nad svým „postižením“ či domnělou vadou nadhled. Plastičtí chirurgové by měli takovým ženám operace vymlouvat, ale s ohledem na zisky to ne vždy dělají.

* LN Pracovala jste patnáct let v zahraničí. Vnímáte rozdíl?

Ano, tam se snaží problémového pacienta odhalit, protože na rozdíl od naší republiky tam dochází k častým soudním sporům. Kliniky si nechtějí nechat pošpinit jméno. Je také třeba říci, že plastičtí chirurgové nemusí pacienta odrazovat, ale měli by mu vysvětlit zejména možnosti operace. Ty se většinou liší od toho, co pacienti požadují. Převážné většině žen ale plastické operace pomohou.

* LN Změní se někdy trend uveřejňovat vyretušované fotografie šestnáctiletých modelek?

Obávám se, že ne. Lidé se chtějí dívat na krásné ženy, stejně jako se chtějí vídat se šťastnými lidmi. Když někomu budete stále vyprávět o svých problémech, přestane mít zájem se s vámi bavit. Co se týče ženské krásy, podle evoluční sexuologie jsou nejatraktivnější ženy především mladé, ve fertilním věku, proto většina operací je zaměřená na odstranění znaků stárnutí.

* LN Proč ženy stojí o prodloužení řas?

Protože jedním z atributů krásy jsou oči. I když muži hodnotí na ženách nejprve vlasy, pak se dívají do očí. Za atraktivní se považují oči velké, umístěné dál od sebe, což je taky atribut vlastní spíše mladým dívkám. Proto se je ženy snaží všemožně zvětšit. Líčení je jedna z možností, druhou je právě prodloužení řas. Muži ale hodnotí i zorničky. Zvětšení zorniček je známkou zájmu, především sexuálního. Proto si Kleopatra kapala do očí atropin. Muž podvědomě hodnotí i víčka – v době ovulace jsou tmavší. Proto si ženy malují linky a stíny. Za dlouhými zatočenými řasami je však mohou schovat. Nicméně mužům se spíše líbí přirozenost, a to se týká i řas.

Autor: