Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Památkáři žalují firmu kvůli opravě unikátního templu, novou nemůžou najít

Novogotický templ, který stojí v nejvyšším bodě zámeckého parku v Krásném Dvoře, je výjimečnou stavbou zahradní architektury. V roce 1792 ji navrhoval sám majitel krásnodvorského panství Jan Rudolf Černín. (Foto z roku 2017, po rekonstrukci) foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

V soudní spor vyústila oprava novogotického templu s vyhlídkou z konce 18. století, který je součástí zámeckého areálu v Krásném Dvoře na Lounsku. Národní památkový ústav, který památku spravuje, podal žalobu na firmu, jež objekt rekonstruovala.
  7:20

Kompletní opravou prošel templ v letech 2014–2017. O tři roky později – v červenci 2020 – se na něm objevily vady, které ho až do dnešní doby uzavřely. Národní památkový ústav (NPÚ) se k uzavření rozhodl na základě znaleckého posudku, kdy odborník zjistil havarijní stav nosných žeber konstrukce.

„Část dřevěných žeber, která byla vystavena zatékání do konstrukce, byla napadena dřevokaznou houbou. Tato místa je nutné nahradit – provést protézu v konstrukci, neboť zde došlo ke snížení nosnosti,“ uvedl mluvčí NPÚ Tomáš Pospíšil s tím, že žaloba byla podána na základě vyhodnocení stavu a po neúspěšných jednáních se zhotovitelem.

Co konkrétně NPÚ v žalobě po zhotoviteli požaduje a co mu vytýká, odmítl Pospíšil blíže komentovat. Soud se žalobou ještě nezačal zabývat.

Obnovu templu prováděla stavební společnost Avers, která se zabývá rekonstrukcemi historických a památkových objektů. „Podanou žalobu považujeme za zcela nedůvodnou. Své stanovisko opíráme o závěry znaleckých posudků,“ sdělil jednatel společnosti Martin Koška.

Opakování veřejných soutěží

Souběžně s jednáním se zhotovitelskou společností o napravení závad se NPÚ snaží najít jinou firmu, která by havarijní stav odstranila. Zatím se instituci nikoho najít nepodařilo.

„Vyčíslili jsme předpokládané náklady na odstranění vad na pět milionů korun. V opakovaných veřejných soutěžích se bohužel nenašel zhotovitel, který by technicky náročnou opravu zajistil,“ poznamenal Pospíšil.

Rekonstrukce v letech 2014 až 2017 zahrnovala celkovou obnovu objektu, který dlouhé roky předtím chátral a byl pro veřejnost uzavřený. Součástí projektu bylo i zhotovení kopií původních vitrážových oken, repliky vyhlídkové lávky a restaurování sochy polního maršála Schwarzenberga.

Celkové náklady dosáhly částky 20,3 milion korun, 13 milionů získali památkáři z fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska. Sedmi miliony přispělo ministerstvo kultury.

První novogotická stavba

Slavnostní otevření opraveného templu proběhlo v květnu 2017. Než se opětovně uzavřel, byl k prohlídkám přístupný jak interiér, tak vyhlídková lávka.

Templ je nejkrásnější stavbou v zámeckém parku. Je první čistě novogotickou stavbou na našem území. Autorem návrhu unikátního objektu byl zřejmě sám zakladatel krásnodvorského parku Jan Rudolf Černín. Plány budovy vyhotovil Andreas Niederhofer v letech 1792 a 1793. Samotná výstavba trvala několik let, dokončena byla v roce 1796.

V zámeckém parku, jehož rozloha je téměř 100 hektarů, prošly loni opravou další stavby. Šlo o ptačí voliéru, gloriet a kamenné schody s lavičkou. Rekonstrukce byly financovány z Integrovaného regionálního operačního programu. Přes zimu se pak podařilo obnovit i Hraběcí studánku.

28. května 2023

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!