Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krátce po otevření nového úseku D1 zemřel při nehodě člověk

Krátce po otevření nového úseku dálnice D1 se na něm stala smrtelná dopravní nehoda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krátce po otevření nového úseku dálnice D1 se na něm stala smrtelná dopravní nehoda. | foto: ČTK

BÍLOVEC Neuplynula ani hodina od otevření nového úseku dálnice D1 řidičům a nedaleko Ostravy zemřel při dopravní nehodě člověk. Jeho dva spolucestující jsou ve vážném stavu.

Po 20:00 narazil řidič nákladního automobilu Mercedes Benz zezadu do odstavené Škody Favorit. Ke srážce došlo mezi Hladkými Životicemi a Studénkou v katastru obce Bílovec

"Máme potvrzeno jedno úmrtí a dvě těžká zranění. Na místě zasahovaly dvě posádky," uvedl mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl. Mrtvý a dva zranění tvořili údajně posádku favoritu.

Policie obvinila muže, který nehodu zavinil

Policisté obvinili devětadvacetiletého Poláka, který podle nich ve středu večer zavinil nehodu na nově otevřené dálnici D1 u Ostravy.

"Řidiče jsme obvinili z ublížení na zdraví. Nehodu dál vyšetřujeme. V této chvíli například probíhá výslech obviněného. Proto se zatím nebudeme vyjadřovat k důvodům, proč řidič s nákladním vozidlem do ostaveného favoritu narazil," řekla mluvčí krajské policie Soňa
Štětínská. Cizinec údajně tvrdil, že mimo pruh vjel po silném poryvu větru. "Zatím to nebudeme komentovat. Počkáme na ukončení výslechu," řekla mluvčí.

"Řidič Mercedesu Benz zraněný není. Také řidiči favoritu se zřejmě nic nestalo, protože byl mimo vozidlo. Nicméně byla zraněná posádka, která zůstala uvnitř. Pro ty to dopadlo hůře," uvedla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Na místo vyjeli policejní vyšetřovatelé. Policie proto zatím neví, proč řidič do odstavené škody narazil. Podle některých svědků mohl řidič favoritu dolévat do odstaveného vozu benzín.

Hasiči dostávali zraněné ven hydraulikou

Na místě tragické také nehody také zasahovaly tři jednotky hasičů. "Hasiči museli z favoritu, který nákladní vozidlo s polským řidičem tlačilo před sebou a samo skončilo v poli, vyprostit tři vážně zraněné muže. Čtvrtý byl v době nárazu mimo osobní automobil. Použili k tomu hydraulické nářadí," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Před 22:00 byl ve směru na Ostravu, v úseku Hladké Životice - Bravantice zprovozněn jeden jízdní pruh. Směr na Olomouc a Brno je normálně průjezdný.

"Hasiči osvětlovali a osvětlují místo nehody jak kvůli vyproštění zraněných, tak pro usnadnění vyšetřování nehody policií," dodal Kůdela.

Na nově otevřené části dálnice D1 došlo k nehodě ještě před jejím zprovozněním. Třiatřicetiletý indický řidič volva v úterý těsně před půlnocí nesjel ze staré části dálnice a vjel na ještě nezprovozněný nový úsek. V něm projel padesátimetrovým plátěným stanem, který byl připraven na dnešní slavnostní otevření nové části dálnice. Řidič pak sjel s autem v mírné zatáčce z dálnice a skončil v poli. Nikomu z tříčlenné posádky, kterou tvořil další občan Indie a Polák, se nic nestalo. Škoda na automobilu a stanu byla 150.000 korun.

Na severomoravské části dálnice D1 se dnes otevřely dva úseky mezi Bělotínem, Hladkými Životicemi a Bílovcem. Zprovozněním nových 30 kilometrů za 7,6 miliardy korun se Ostravsko napojilo na celostátní dálniční síť. Řidiči se tak poprvé dostanou po dálnici z Prahy až do Ostravy. Dálnice doposud nazývaná D47 se oficiálně přejmenovala na D1.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Gorily i šimpanzi by měli zmizet z cirkusových klecí i reklam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Gorily i šimpanzi by měli zmizet z cirkusových klecí i reklam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Gorily i šimpanzi by měli zmizet z cirkusových klecí i reklam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...