Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* Miliony za dům patří Koženého matce

Matka Viktora Koženého Jitka Chvatíková uspěla v soudní bitvě o 21 milionů dolarů (asi 405 milionů korun). Peníze pocházejí z prodeje rezidence ve známém coloradském lyžařském středisku Aspen. Koženého matka a její firmy luxusní horskou chatu Peak House vlastnily do roku 2001. Americké úřady tvrdí, že rezidence hrála roli v Koženého údajně podvodném investičním plánu. Soud ale jejich žalobu zamítl z procedurálních důvodů, uvedl na svých webových stránkách týdeník Businessweek, byla podána pozdě. „Není pochyb o tom, že se vláda dozvěděla o prostředcích z (prodeje) Peak House nejpozději v roce 2005 a že až do roku 2009 byla nečinná,“ napsal soudce v rozsudku.

* Řecko klesá, táhne s sebou euro

Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu klesla o 1,5 procenta. Míra nezaměstnanosti navíc za květen vystoupila až na 12 procent. V meziročním srovnání ekonomika prohloubila propad na 3,5 procenta. Na řecké výsledky reagoval měnový trh. Euro se propadlo na třítýdenní minimum vůči dolaru při kurzu 1,28 dolaru za euro.

* A-B InBev zvýšil zisk, pomohl fotbal

Největší světový pivovar AnheuserBusch InBev hospodařil ve druhém čtvrtletí s hrubým ziskem (EBITDA) 3,35 miliardy dolarů (asi 63,9 miliardy korun), což je o 5,6 procenta více než loni. K vyššímu zisku přispělo mistrovství světa ve fotbale, příznivější počasí i celkově vyšší odbyt v Brazílii. Objem prodaných nápojů vzrostl o 2,1 %. Zatímco piva firma prodala o dvě procenta více než před rokem, prodej nealkoholických nápojů se zvýšil o 5,5 procenta.

* Světové zásoby pšenice prudce klesly

Světové zásoby pšenice podle amerického ministerstva zemědělství prudce klesly, když produkce ve světě klesla o 15,3 milionu tun. Může za to především extrémní sucho a vedra v Rusku a Kazachstánu, ale i silné letní deště na Ukrajině. Produkce klesla i v Evropské unii a dalších zemích, uvedlo ministerstvo. Nepříznivé výsledky pravděpodobně dále zvýší cenu plodiny a následně zřejmě i potravin. Potravinová krize ale podle odborníků nehrozí.

* Estée Lauder se vrátila k zisku

Kosmetická společnost Estée Lauder se v posledním čtvrtletí svého finančního roku navrátila z loňských ztrát do kladných čísel. Přispěly k tomu zejména zvýšené tržby z prodeje produktů péče o pleť, make-upů a vlasové péče, sdělila dnes firma. Čistý zisk firmy dosáhl za tři měsíce do konce června 25 milionů dolarů proti loňské ztrátě 17,9 milionu.

Zdroj: ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!