Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* ČEZ koupil polskou elektrárnu

Energetická společnost ČEZ koupila 24,8 procenta akcií polské elektrárenské společnosti Elektrocieplownia Elcho a stala se jejím stoprocentním vlastníkem. Firma o tom včera informovala na svých internetových stránkách. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. ČEZ koupil majoritní podíl v elektrárenské společnosti Elcho, která se nachází osm kilometrů severozápadně od Katovic, již v roce 2006. Elcho vyrábí spalováním černého uhlí kombinovaně elektřinu a teplo ve dvou moderních blocích.

* Albert bude mít otevřeno do 8 večer

Otevírací doba všech supermarketů obchodního řetězce Albert se od září prodlouží do 20.00. Většina prodejen Albert nyní zavírá v 19.00. Nově budou mít všechny supermarkety Albert otevřeno každý den, tedy i v sobotu a neděli. Prodloužená otevírací doba u některých supermarketů zůstává beze změn. „V posledních měsících zaznamenáváme, že zákazníci stále častěji nakupují až v podvečerních a večerních hodinách,“ uvedl viceprezident operačního oddělení prodejen Albert Michal Pavelka.

* Kocourek sníží počet náměstků

Počet náměstků ministra průmyslu a obchodu se od září sníží ze šesti na pět. Souvisí to s úsporami v resortu. Sníží se také počet sekcí ministerstva - místo deseti jich zbude sedm. „Cílem zeštíhlení struktury ministerstva je racionalizace a zefektivnění řízení resortu. Všechny změny vyplynuly během několika uplynulých týdnů z podrobného seznámení se situací na úřadu,“ řekl ke změnám na svém úřadu ministr Martin Kocourek.

* Hodnota investic do Česka klesla

Hodnota investic, které Česko v prvním pololetí získalo prostřednictvím agentury CzechInvest, poklesla letos na sedm miliard korun z loňských 10,5 miliardy. Počet investičních projektů se snížil také, letos jich bylo 125, loni 140. Díky letošním investicím vznikne přes 4500 nových pracovních míst, sdělila včera mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová. Z aktuálních statistik CzechInvestu vyplývá, že nejčastěji firmy v Česku investují do informačních technologií a vývoje softwaru.

* Česku hrozí kvůli erozi pokuta od EU

České republice hrozí pokuta od Evropské unie ve výši stovek milionů korun kvůli nedodržování zemědělské politiky v oblasti eroze půdy. Novinářům to včera na výstavě Země živitelka řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Erozí je v Česku ohrožena téměř polovina orné půdy. Ministr se kvůli tomu rozhodl, že zpřísní podmínky hospodaření na půdě ohrožené erozí. Připravované nařízení vlády má rozšířit platnost takzvaných standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu (známých pod názvem GAEC) i na mírně erozně ohrožené půdy.

* Část Budvaru by se mohla prodat

Ministerstvo zemědělství nyní neuvažuje o privatizaci pivovaru Budvar ani českobudějovického výstaviště. Není pro ni vhodná doba, řekl včera ministr Ivan Fuksa. Připustil ale prodej zhruba pěti až sedmi procent Budvaru v budoucnu. Cílem by bylo vtáhnout nové investory a kapitál. „V tuto chvíli není vhodná doba pro privatizaci čehokoliv, lze se o ní bavit v době, kdy to bude zajímavé,“ řekl Fuksa. Uvedl, že Budvar se za jeho působení na úřadu privatizovat nebude.

Zdroj: ČTK

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...