Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KRÁTCE * * * * *

Česko

* Burger King pro sebe hledá kupce

Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení Burger King Holdings Inc. uvažuje o svém prodeji a jedná s potenciálními zájemci. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. S akciemi firmy se od roku 2006 obchoduje na burze a tržní kapitalizace nyní činí 2,3 miliardy USD (44,7 miliardy Kč). Před vstupem na burzu druhý největší hamburgerový řetězec v USA vlastnily investiční společnosti TPG, Bain Capital a Goldmans Sachs, které v něm mají stále podíl. Soukromí investoři koupili Burger King v roce 2002 od britské nápojové skupiny Diageo za 1,5 miliardy USD.

* Bombardieru klesl zisk o čtvrtinu

Kanadskému výrobci vlaků a letadel Bombardier Inc. klesl ve druhém fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 27 procent na 148 milionů USD (asi 2,9 miliardy Kč). Ke slabým výsledkům přispěl pokles v obou divizích, letecké i vlakové. Firma, která působí i v České republice, současně varovala, že nejisté ekonomické prostředí bude mít i nadále negativní vliv zejména na její leteckou divizi.

Tržby se za tři měsíce do konce července snížily o 16 procent na 4,1 miliardy USD. Tržby letecké divize klesly o 17 procent na dvě miliardy USD. Tržby ve vlakové divizi se snížily 16 procent na 2,1 miliardy USD. Letecká divize dodala ve čtvrtletí zákazníkům 46 letadel, loni to bylo 80 letadel. Současně získala 29 čistých objednávek, což znamená, že 41 objednávek získala, ale 12 jich bylo zrušeno.

* Slovenský schodek: 7,8 %HDP

Slovenské ministerstvo financí zhoršilo odhad schodku veřejných financí na letošní rok. Ten má nově činit 7,8 procenta hrubého domácího produktu, v červnu úřad uváděl, že schodek dosáhne 6,98 procenta HDP. Původně přitom vláda na letošní rok naplánovala deficit ve výši 5,5 procenta HDP. Vyplývá to z materiálu, které včera zveřejnilo ministerstvo. „Část překročení deficitu je způsobena objektivně těžko předvídatelnými skutečnostmi. Významná část nenaplnění rozpočtu je však způsobená i špatnou přípravou rozpočtu na rok 2010,“ uvedl úřad.

Předchozí vláda například očekávala vyrovnané hospodaření samospráv. Těm však v letošním roce výrazně klesly příjmy. Města a obce navíc čekají komunální volby. Úřad také kritizuje předchozí vedení ministerstva za údajné triky při přípravě rozpočtu.

O autorovi| Zdroj: čtk

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!