Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* ČEZ zastavil stavbu v Rumunsku

Elektrárenská společnost ČEZ zastavila práce na výstavbě větrného parku v Rumunsku kvůli sporu s místními úřady ohledně stavebních povolení. Větrný park má tvořit 240 turbín a s celkovou kapacitou 600 megawattů má být největší v Evropě. Výstavba by si měla vyžádat celkem 1,1 miliardy eur (27 miliard korun). Park má stát ve vesnicích Fantanele a Cogealac. Firma již instalovala 115 turbín ve vesnici Fantanele. V sousední vesnici Cogealac však výstavbu brzdí snaha tamních úřadů napadat povolení firmy ČEZ.

* Případ tendrů Lesů znovu začíná

Soudy ani po letech definitivně nevyřešily klíčovou otázku, zda státní podnik Lesy ČR při vyhlašování tendrů musí postupovat podle zákona o veřejných zakázkách či nikoliv. Případem se bude znovu zabývat Krajský soud v Brně, který pravděpodobně předá případ zpět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). K aktuálnímu rozhodnutí soudu se společnost Lesy ČR nevyjádřila. Antimonopolní úřad podle svého mluvčího Kristiána Chalupy vyčká, jak případ rozhodne krajský soud.

* Společnosti Amway klesl zisk

Společnosti Amway Česká republika, která patří mezi hlavní hráče na tuzemském trhu přímého prodeje, loni po několika růstových letech klesly tržby. Snížily se na 420 milionů korun z 454 milionů korun v roce 2008. Informace jsou z výroční zprávy firmy Amway ČR, která loni snížila i zisk, a to na 16,4 milionu korun z 30,6 milionu o rok dřív. Osobnímu prodeji se loni v Česku kvůli hospodářské krizi nedařilo a vykázal pokles tržeb. Firma Amway ČR je součástí americké skupiny Amway Corporation.

* ŘSD zruší pozici obchodního ředitele

Státní investorská organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mění po nástupu nového vedení strukturu, součástí změny jsou i personální přesuny. ŘSD hodlá v nejbližších dnech například zrušit pozici obchodního ředitele, kterou dosud zastává Josef Pešl. Pešla si vybral loni v prosinci do funkce ředitele úseku veřejných zakázek tehdejší šéf ŘSD Alfred Brunclík, kterého nyní odvolal nový ministr dopravy Vít Bárta.

Zdroj: ČTK

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...