Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* Německý export rekordně roste

Německý přebytek v bilanci zahraničního obchodu v září dál rostl a dostal se na nejvyšší úroveň za téměř dva roky. Německý vývoz vzrostl meziročně o 22,5 procenta. Údaje spolkového statistického úřadu naznačují, že obchodní bilance a export ve třetím čtvrtletí opět přispějí k silnému růstu německé ekonomiky.

* Dolu Bogdaka klesá zisk

Společnosti Bogdanka, o niž má zájem těžařská firma New World Resources (NWR) spoluvlastněná českým finančníkem Zdeňkem Bakalou, klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 6 procent na 85,5 milionu zlotých (536,6 milionu Kč). Podnik svou výsledkovou zprávou přesto překonal očekávání finančního trhu, a to díky vyšší produkci uhlí.

* Irsko si vyšláplo na banky a spořitelny

Irsko zveřejnilo nová pravidla fungování finančních institucí, jejichž smyslem je zabránit dalšímu nadměrnému riskování a celkově zkvalitnit řízení těchto podniků. Pravidla budou platit od ledna příštího roku a počítají například s tím, že bude oddělena funkce předsedy správní rady a výkonného ředitele. Opatření se dotkne všech bank a pojišťoven, které působí na území Irska. Soubor pravidel vymezuje minimální standardy pro všechny banky a pojišťovny na území Irska a zavádí další požadavky na takzvané významné instituce. Ty budou zahrnovat každou banku, která má významný podíl na retailovém trhu.

* Playboy chystá dražbu umění

Časopis Playboy dá v prosinci do dražby 125 uměleckých děl ze svých archivů. Jedním z nich bude akvarel Salvadora Dalího znázorňující ležící akt, který dosud visel v ložnici zakladatele časopisu Hugha Hefnera. Prodej se uskuteční 8. prosince v aukční síni Christies v New Yorku. Očekává se, že k hlavním tahákům aukce bude patřit kultovní, sexuálně laděný olej, na němž jsou otevřená dámská ústa namalovaná rudou rtěnkou od Toma Wesselmanna.

* V USA startují vánoční slevy

Americký obchodní řetězec Wal-Mart zavelel k předvánočnímu boji o zákazníky, když zlevnil hračky. Snaží se tak zabránit konkurenčním obchodům Target, aby se prezentovaly jako místo s nízkými cenami. Američané sice mají letos před Vánoci o něco více peněz než loni, i tak jsou ale na cenu zboží stále velmi citliví.

Zdroj: ČTK

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....