Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* Benzin i nafta zdražují

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o 21 haléřů na 31,59 koruny za litr. Cena nafty vzrostla o 24 haléřů na 30,86. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Podle některých odhadů by výraznější růst cen mohl pokračovat i v následujícím období.

* Nákupních center je v Česku přebytek

V Česku skončil boom výstavby nákupních center. Příští rok se podle poradenské firmy v oboru nemovitostí Cushman & Wakefield nechystá otevření žádného velkého obchodního centra s výjimkou menších nákupních parků či maloobchodních ploch v centrech měst.

* OHL opraví polské železnice

Brněnská stavební společnost OHL ŽS získala další zakázku v Polsku. Je lídrem sdružení firem, které bude rekonstruovat úsek Biadoliny–Tarnov na železniční trati mezi Krakovem a Řešovem. Hodnota zakázky je téměř čtyři miliardy korun (623,26 mil. polských zlotých).

* Krize pro české firmy odeznívá

České průmyslové firmy přestávají vnímat ekonomickou situaci jako zničující a proti minulému roku považují svoji situaci za nepoměrně lepší. Během krize se výrazně k lepšímu změnil pohled manažerů firem na vlastní zaměstnance. Vyplývá to z průzkumu, který mezi českými průmyslovými podniky uskutečnila pražská Vysoká škola ekonomická.

* Hochtief bojuje se Španěly

Největší německá stavební společnost Hochtief navýší svůj kapitál o zhruba deset procent. Snaží se tak odrazit nabídku na převzetí španělským konkurentem ACS. Více než devítiprocentní podíl v německé firmě získá díky navýšení kapitálu katarská státní investiční společnost Qatar Holding. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

* USA uvolní další miliardy dolarů

Americká centrální banka (Fed) může zvýšit nákupy dluhopisů i nad plánovaných 600miliard dolarů (11,25 bilionu korun), pokud ekonomika nebude na tyto pobídky reagovat zesíleným růstem a nezaměstnanost zůstane na vysoké úrovni. Řekl to šéf Fedu Ben Bernanke v pořadu televize CBS 60 minut. Zároveň odmítl názory, podle nichž není plán kvantitativního uvolňování měnové politiky pomocí nákupů vládních dluhopisů ničím jiným než tištěním peněz.

* Google prodává digitální knihy

Americký internetový gigant Google začal prodávat digitální knihy, aby posílil svou pozici v konkurenci rivalů Amazon a Apple. Jeho nový internetový obchod Google eBooks nabízí tři miliony titulů, od posledních bestsellerů po bezplatné tituly, kterým vypršela autorská právní ochrana. Spotřebitelé si můžou tituly od Googlu uložit v osobní internetové knihovně, kterou podnik spravuje, a číst si je pak v různých zařízeních. Dominantní pozici teď má na trhu s elektronickými knihami Amazon.com, který pomohl trh rozvinout v roce 2007, když přišel se čtecím zařízením Kindle. Na americkém trhu s elektronickými knihami má podle průzkumu Forrester Research přibližně dvoutřetinový podíl.

* Zisk Aeroflotu silně roste

Ruské vlajkové letecké společnosti Aeroflot stoupl za devět měsíců letošního roku čistý zisk o 65 procent na 281 milionů dolarů (5,3 miliardy korun. Výsledky podpořil růst počtu přepravených cestujících a příjmů, které vyrovnaly i vyšší náklady. Příjmy se za tři čtvrtletí zvýšily o 28 procent. Provozní výdaje vzrostly o 26 procent. Výsledky překonaly odhady analytiků. Celkový dluh aerolinek se zvýšil o 12 procent na 2,1 miliardy dolarů. Důvodem byla hlavně emise obligací, která má pomoci zaplatit odkup podílu od spolumajitele firmy Alexandra Lebeděva. Poté chce Rusko část firmy privatizovat a zájemci se prý již hlásí.

Zdroj: ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava