Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* EU zaplatí mapy podzemních vod

Stát s pomocí evropských fondů investuje 623 milionů korun do zmapování zásob podzemní vody v České republice, aby měl k dispozici aktuální údaje o možnostech jejího čerpání. Nynější výpočty hodnot zdrojů podzemních vod jsou starší i více než 20 let a odborníci se obávají, že zásoby podzemní vody se kvůli klimatickým změnám i neúměrné spotřebě mohou tenčit. To by mělo negativní dopad na zásobování obyvatelstva pitnou vodou.

* Škoda očekává rekordní prodej

Škoda Auto letos počítá s rekordním prodejem 750 tisíc vozů. Loni prodala 684 tisíc aut. Za 11 měsíců automobilka zvýšila prodej meziročně o 12,3 procenta na 702 400 vozů.

* Fotovoltaici z EU podpoří české kolegy

Fotovoltaická sdružení ze 17 evropských států požádala příslušná ministerstva ve svých zemích, aby se obrátila na českou vládu a pokusila se zvrátit její rozhodnutí zdanit solární elektrárny. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz. Čeští investoři do fotovoltaiky také věří, že uspějí s ústavní stížností a novela bude zrušena.

čtěte Otázku dne na straně 19 * Čínský hlad po automobilech roste

Výrobci osobních aut dodali na čínský trh v listopadu 1,33 milionu vozů, což je o 29,3 procenta více než ve stejném období loni. K zájmu o nová auta přispívají vládní pobídky prodeje aut. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnilo Čínské sdružení výrobců automobilů (CAAM).

* Věřitelé budou lépe chráněni

Věřitelé by se měli dočkat vyšší ochrany na finančních trzích. Počítá s tím návrh zákona o finančním zajištění, který schválil Senát. Norma počítá s tím, že by věřitelé měli mít šanci snáze se dostat ke svým penězům, pokud se dlužník dostane do potíží. Vychází ze směrnic Evropské unie. Sněmovna dnes také schválila novelu zákona o účetnictví. * Vítkovice Steel jedou na plný výkon

Třetí největší tuzemská huť Evraz Vítkovice Steel (EVS) spustila provoz ocelárny znovu na plný výkon. Její rozjetí mohl zkomplikovat nedostatek železa od hlavního dodavatele ArcelorMittal Ostrava (AMO), který musel kvůli smogové situaci na Ostravsku omezit výrobu. ArcelorMittal však dal při dodávkách železa přednost právě Evrazu. Ještě před půl rokem se obě firmy přely o ceny železa, což v létě vyústilo v uzavření ocelárny Evraz. Před měsícem firmy spolupráci obnovily.

* Horníci chtějí prolomit limity

Horničtí odboráři na Mostecku plánují na příští rok demonstrace a stávku za zrušení územních limitů těžby uhlí. Pokud se těžba nerozšíří, hrozí propouštění, tvrdí. Vláda chce současné limity zachovat. Stávka by se mohla uskutečnit na jaře nebo v létě.

* Japonské akcie posilují

Japonský akciový trh dnes díky poptávce zahraničních investorů dále rostl, přestože silnější kurz jenu oslaboval akcie vývozců. Hlavní index tokijské burzy stoupl o půl procenta, sestoupil však ze sedmiměsíčního maxima, jehož dosáhl během dne.

* Ministerstvo řeší chyby v dotacích

Ministerstvo financí letos řeší přes jeden tisíc případů, ve kterých žadatelé požadují odpouštění částek k vrácení u chybně využitých státních dotací. Celková požadovaná částka odvodu k prominutí činí přes jednu miliardu korun.

Zdroj: ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...