Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* Murdoch získá britské BSkyB

Evropská komise dnes schválila záměr nadnárodní mediální skupiny News Corp. magnáta Ruperta Murdocha převzít plnou kontrolu nad britským operátorem placené satelitní televize BSkyB. Komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia však uvedl, že to nebude mít vliv na to, jak o navrhované transakci rozhodnou z hlediska plurality v médiích britské úřady.

News Corp. má na BSkyB 39 procent akcií a v červnu nabídla 7,8 miliardy liber (232 miliard korun) za zbývajících 61 procent. Murdoch vlastní v Británii deníky jako The Sun, News of the World a The Times a proti plnému převzetí BSkyB se v obavách z potlačení plurality v médiích postavily velké britské listy a mediální skupina BBC.

* Continental se snaží vycouvat z fúze

Německý výrobce automobilových součástek Continental chce odstoupit z plánované fúze s menším domácím konkurentem Schaefflerem. Informoval o tom německý časopis Manager Magazin na svých internetových stránkách. Continental však podle agentury Reuters tuto zprávu popřel. „Naším cílem zůstává spojení obou podniků, na které se připravujeme,“ uvedla firma. „Ještě jsme se nedohodli na konkrétním časovém harmonogramu,“ dodala. Schaeffler je již nyní hlavním akcionářem Continentalu. Ten ale podle informací časopisu Manager Magazin hledá možnosti, jak podíl Schaeffleru časem snížit.

* UnifiedRoot sází na libovolné domény

Nizozemská společnost UnifiedRoot se ukázala jako lídr projektu, jehož smyslem je umožnit v prostředí internetu registraci libovolných doménových jmen s prakticky jakoukoli příponou. Internetová adresa bude moci obsahovat pouze jedno jméno, kterým může být název státu, firmy nebo zcela smyšlený termín. Systém nabízí flexibilitu a lze do něj zadávat i jiné znaky než latinku. Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel, které provozuje takzvané kořenové servery a stará se o veškerý tok informací v prostředí internetu, na podobném plánu pracuje už několik let. Sdružení začátkem prosince oznámilo, že zájem o uvolnění přípon už je znát, o plánu chce ale rozhodnout až příští rok.

* Kanaďané kupují Chrysler Financial

Kanadská firma Toronto-Dominion Bank koupí amerického poskytovatele úvěrů Chrysler Financial. Investiční společnosti Cerberus Capital Management za něj zaplatí 6,3 miliardy dolarů (přes 120 miliard korun). Chrysler Financial je bývalou finanční divizí automobilky Chrysler Group.

O autorovi| Zdroj: ČTK