Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

krátce

Česko

TĚŽBA NEROSTŮ

Společnost Rio Tinto ztrojnásobila zisk

SYDNEY Těžařské společnosti Rio Tinto se loni čistý zisk ztrojnásobil na 14,3 miliardy amerických dolarů (asi 254,3 miliardy Kč). K růstu přispěla vysoká poptávka po uhlí a železné rudě z Asie a růst cen komodit. Rio Tinto je třetí největší těžařskou firmou na světě podle tržní kapitalizace.

Firma zaznamenala vysokou poptávku po uhlí a železné rudě hlavně díky globálnímu růstu výroby ocele. Ceny se zvýšily u téměř všech komodit, které firma těží, včetně mědi, molybdenu, zlata a hliníku.

POTRAVINÁŘSTVÍ

Zisk PepsiCo klesl o 5 procent

NEW YORK Americkému výrobci nealkoholických nápojů PepsiCo Inc. klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o pět procent na 1,37 miliardy dolarů (24,3 miliardy Kč). Důvodem byl růst nákladů, který smazal i vyšší příjmy.

Tržby se za tři měsíce do konce prosince zvýšily o 37 procent na 18,16 miliardy dolarů. K růstu přispěla koupě dvou stáčíren a plníren firmy. Objem prodeje stoupl o devět procent.

Ve výhledu na letošní rok je však firma obezřetná. Generální ředitelka Indra Nooyiová uvedla, že výdaje spotřebitelů nadále zůstávají kvůli vysoké nezaměstnanosti nejisté a náklady na suroviny by měly zůstat vysoké. Na trhu rovněž nadále přetrvává silná konkurence, hlavně od firmy Coca-Cola.

EUROZÓNA

Nový šéf ECB?

Favoritem je Draghi

BRUSEL Favoritem na zisk postu guvernéra Evropské centrální banky je nově šéf italské centrální banky Mario Draghi. Nečekaná možnost se před ním otevřela poté, co z boje o jeden z nejsilnějších postů v EU odstoupil po sérii kontroverzních výroků šéf německé Bundesbank Axel Weber. Informuje o tom analytický server Eurointelligence. Kromě Draghiho se v diplomatických kruzích hovoří o Francouzích Dominiqueu Straussovi-Kahnovi, který v současnosti vede Mezinárodní měnový fond, a o šéfovi francouzské centrální banky Christianu Noyerovi. Kandidaturu jim však komplikuje jejich národnost, protože dosavadním šéfem ECB je Jean-Claude Trichet, který je rovněž Francouz. Podle Eurointelligence by přitom nebylo vhodné, aby klíčový post opanovala řadu let stále stejná země.

AUTOMOBILKY

VW znásobí investice na Slovensku

BRATISLAVA Německá automobilka Volkswagen plánuje v příštích pěti letech vynaložit na Slovensku do rozšíření výroby aut a komponentů i do dalších projektů miliardu eur (asi 24,2 miliardy Kč). V porovnání s uplynulým pětiletým obdobím tak své investice v zemi zdvojnásobí.

„Zaměříme se na nové výrobní technologie, rozšiřování výroby automobilů v bratislavském závodě a komponentů v martinském závodě,“ uvedl předseda představenstva Volkswagenu Slovakia Andreas Tostmann.

SVĚTOVÉ MĚNY

Šéf MMF chce větší roli jüanu

WASHINGTON Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn navrhl, aby měl čínský jüan časem větší roli v mezinárodním měnovém systému. Podle Strausse-Kahna by měly být jüan a další měny mladých ekonomik zahrnuty do světového koše měn. Posílilo by to stabilitu globálního systému. Mezinárodní devizové rezervy fondu (SDR), které tvoří v současné době dolar, libra, euro a jen, by podle Strausse-Kahna měly ve světě dostat časem a postupně větší roli. Bude to ale vyžadovat také značnou a koordinovanou mezinárodní spolupráci. Změny by se přitom měly odehrávat podle vývoje světové ekonomiky.

O autorovi| Zdroj ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!