Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

krátce

Česko

NEPOVOLENÁ PODPORA

Letečtí přepravci si stěžují na ČSA

PRAHA Společnosti Travel Service a Icelandair Group včera podaly stížnost k Evropské komisi na postup státu při záchraně ČSA. Mluvčí Travel Service Vladimíra Dufková tvrdí, že komisi předkládají řadu důkazů o zvýhodňování ČSA na trhu leteckých dopravců. Podle mluvčí skupiny ČSA Hany Hejskové byl krok aerolinek očekávaný a na postoji k vyšetřování Evropské komise to nic nemění. Komise postup státu vyšetřuje od 23. února.

MALOOBCHOD

Tržby prodejců hraček mírně klesly

BRNO Maloobchodní tržby českých prodejců hraček loni podle odhadů klesly o dvě procenta na 4,8 miliardy korun. Objemově se ale prodalo o 8 procent víc hraček. Podle místopředsedy Sdružení pro hru a hračku Jiřího Šťastného údaje o obratu prodejců hraček nezahrnují například hrací konzole a různé technické hračky. Ze všech hraček prodaných v tuzemsku se prý asi 25 procent vyrobí v Česku, zbytek je dovážen.

PŘIPOJENÍ

Telefónica nabídne rychlejší internet

PRAHA Telefónica O2nabídne uživatelům v průběhu druhého čtvrtletí rychlejší internetové připojení přes pevnou linku prostřednictvím technologie VDSL. Telefónica již ve středu zveřejnila novou velkoobchodní nabídku pro ostatní operátory, která s VDSL počítá. Ta má platit od 9. května. VDSL umožňuje v laboratorních podmínkách rychlost stahování až 42 Mbit/s a odesílání dat 16 Mbit/s. V praxi ale firma počítá s reálnými rychlostmi okolo 20 až 25 Mbit/s pro stahování a dva Mbity/s pro odesílání.

PODOMNÍ PRODEJ

Oriflame loni v Česku klesly tržby i zisk

PRAHA Společnosti Oriflame Czech Republic, která patří mezi hlavní tuzemské hráče v oblasti osobního prodeje a specializuje se na kosmetické výrobky, loni v Česku klesly tržby meziročně o čtyři procenta na 1,044 miliardy korun a její hrubý zisk se snížil o šest procent na 70,314 milionu korun. Firma loni v Česku zvýšila počet svých kosmetických poradců o více než dvě procenta na 94 000.

EXPANZE

E&S má pobočku v Silicon Valley

PRAHA Česká společnost E&S Software založila pobočku v americkém centru počítačového průmyslu Silicon Valley. Firma loni v rámci projektu Czech Accelerator agentury CzechInvest představila americkým investorům svůj vlastní e-mailový klient, který plně nahrazuje aplikaci Outlook od Microsoftu. Mezi její první úspěchy v USA patří podepsaná distribuční smlouva se společností Mirapoint.

TURISTIKA

Příjmy z cestovního ruchu loni vzrostly

PRAHA Příjmy Česka z mezinárodního cestovního ruchu loni dosáhly 127,4 miliardy korun, což bylo o 4,9 miliardy více než v roce 2009. Příjmy rostly hlavně díky větší návštěvnosti Česka turisty ze zahraničí, výdaje českých turistů za cesty do zahraničí rostly pomaleji. S odvoláním na údaje České národní banky o tom včera informoval Mojmír Mikula z agentury CzechTourism.

O autorovi| Zdroj: ČTK