Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krátce

Česko

PETROCHEMIE

Spory vlastníků Rafinérské pokračují

PRAHA Plánovaná valná hromada společnosti Česká rafinérská se kvůli nepřítomnosti hlavního akcionáře, společnosti Unipetrol, neuskutečnila. Neprojednala tak údajný záměr akcionáře Eni prodat svůj podíl v České rafinérské ruské firmě Gazprom. Unipetrol v minulém týdnu uvedl, že byl o záměru Eni prodat svůj třetinový podíl v České rafinérské informován a záležitost je nutné projednat na valné hromadě. V pondělním vyjádření pro média italská Eni záměr prodat podíl v České rafinérské popřela.

EMISE

Obchod s emisemi bude obnoven

PRAHA Na českém trhu s emisními povolenkami se zítra začne opět obchodovat. Trh byl uzavřen před dvěma měsíci kvůli hackerským útokům a krádežím. Agentuře Reuters obnovení obchodu oznámil šéf správcovské firmy českého registru účtů s emisními povolenkami OTE Jiří Šťastný. Dodal, že k obnovení obchodů dala souhlas Evropská komise. Český registr byl uzavřen 19. ledna, den po hackerském útoku na účty s povolenkami, a poté bylo přerušeno obchodování na celém evropském trhu. Některé evropské registry již obchodování s emisními povolenkami zahájily, trh je však nadále ochromený.

INTERNET

LinkedIn má sto milionů uživatelů

NEW YORK Internetová sociální síť LinkedIn už dosáhla hranice 100 milionů uživatelů a jejich počet roste tempem kolem milionu týdně. Firma, jejíž síť se zaměřuje na odborně kvalifikované pracovníky a uchazeče o práci, to uvedla ve sdělení v rámci svých příprav na vstup na americký akciový trh. Bude tak první sociální sítí na veřejném trhu a otestuje tím zájem investorů před očekávaným vydáním akcií mnohem většího Facebooku. Více než polovinu uživatelů má LinkedIn mimo Spojené státy. Jejich počty nyní nejrychleji rostou v Brazílii a Mexiku, sdělil šéf LinkedIn Jeff Weiner.

INVESTICE

ITAR-TASS: Češi dají miliardu eur na Ural

BRNO/MOSKVA České banky se chystají do konce roku poskytnout úvěr ve výši kolem jedné a půl miliardy eur na stavbu železnice na Urale. Česká strana má v Rusku postavit asi 350 kilometrů železnic pod vedením brněnské OHL ŽS. O projektu informuje i agentura ITAR-TASS s odvoláním na korporaci Ural průmyslový - Ural polární, která je spolu s plynárenským koncernem Gazprom a státními železnicemi RŽD jedním z účastníků projektu. O finanční stránce korporace jednala s bankami a OHL ŽS v Praze.

O autorovi| Zdroj: ČTK

Autor: