Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kráter na Marsu skrýval jezero

Česko

Díky údajům ze spektrometru našli vědci usazeniny vzniklé působením vody

TUSCON, USA Snímky, které z oběžné dráhy Marsu zaslala americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter, ukazují místo, kde kdysi bylo velké jezero.

Na počátku objevu stála analýza záběrů pořízených sadou přístrojů HiRISE. Poprvé se povedlo vyfotografovat neobvyklá skaliska ležící uvnitř Holdenova kráteru. Skály velikosti domů vznikly pravděpodobně následkem dopadu meteoritu, který vytvořil samotný Holdenův kráter.

Překvapení přineslo měření spektrometru, který je také na palubě sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Vědci pracující pro NASA z naměřených dat vyčetli, že skály pokrývají vrstvy jílu a jemných usazenin. Ty mohly vzniknout jen za dlouhodobého kontaktu s vodou. Holdenův kráter zřejmě v minulosti vyplňovalo jezero. A to hned ve dvou epochách.

Díky následkům prudkých proudů mohli vědci prohlédnout nejstarší usazeniny na povrchu Marsu a zrekonstruovat průběh jejich tvorby. První jezero existovalo pravděpodobně několik tisíc let. Poté vyschlo. Odborníci se domnívají, že okolní krajinu v dalším období zaplavila voda ze sítě kanálů zvaných Uzboi Vallis. Holdenův kráter záplavě nějakou dobu odolával, ale nakonec se voda do jícnu dostala. Vzniklé jezero si vodu udrželo pravděpodobně několik set let.

Holdenův kráter je jedním ze šesti míst, která připadají v úvahu jako místo působení Marťanské vědecké laboratoře. Velké automatizované pojízdné vědecké pracoviště má na Marsu přistát v roce 2010. Díky objevu pozůstatků prastarého jezera šance této lokality vzrostly.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat