Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kraus: Na padák si čas najdu

Česko

PRAHA Konec dobrý, všechno dobré. Skikrosař Tomáš Kraus (35) si po volnějším začátku ve Světovém poháru nakonec dojel počtvrté pro celkové prvenství a před olympiádou si nažhavil sebevědomí.

* LN V Davosu jste prý před Velikonocemi v rámci projektu Pomozte dětem lyžoval v převleku za kuře. Jak se vám jezdilo?

Já v tom kostýmu nejezdil, to byla nepřesná informace. Ale při téhle akci jsem lyžoval a měl jsem radost, že mohu něčemu prospěšnému napomoci. Zvlášť teď, když jsem už skoro rok a půl otec.

* LN Hodláte před olympiádou měnit tvář letní přípravy?

Asi budu víc trénovat než se věnovat zábavě a adrenalinu... Na seskok padákem bych si ale čas najít chtěl. Koncem srpna se chystám do Chile a Argentiny, s největší pravděpodobností i s Francouzi.

* LN Co si od spolupráce s nimi slibujete?

Mají celkem velký, dobře organizovaný tým. Třeba Kanaďani se loni v deseti lidech připravovali přes měsíc v Austrálii. Když trénuju jen se Zdeňkem Šafářem, tak se dá závodní atmosféra navodit mnohem složitěji, než když je víc lidí pohromadě. Takže s Francouzi bychom mohli výhodu Kanaďanů v tomhle směru dohnat.

* LN Jakou řečí se hodláte domlouvat?

S jádrem týmu se znám a už jsme našli asi šest slov stejných v obou jazycích. Třeba rak, muflon... Mluví ale relativně dobře anglicky.

* LN V sezoně jste se chystal zkoušet různé taktické tahy a finty na soupeře. Vymyslel jste něco?

Vzhledem k tomu, že jsem během sezony udělal i nějaké chyby, paradoxně to s výhledem k olympiádě dopadlo lépe, než kdybych všechno vyhrál. Z věcí, které se mi nepovedly, se musím poučit.

* LN Alfou a omegou skikrosu bývají především starty. I při nich jste zkoušel různé variace. K čemu jste dospěl?

Jsou tam lidi, co zkouší tzv. start vabank, který je, když se povede, hodně rychlý. Ale může se povést třeba jen jeden ze tří. Takže do toho nejdu. Snažil jsem si ze všeho vzít to nejlepší. Třeba co se týče polohy při startu, rukavic, délky poutek na holích.

* LN Délka poutek může mít vliv na start?

Třeba v úvodním závodu Světového poháru v St. Johannu jsem si vzal kratší poutka, píchl si pak hůl do lyže a spadl. Tak jsem si poutka prodloužil a už se mi tahle věc nepřihodila.

* LN Víte už něco o olympijské trati?

Už jsem na ní jezdil a nějaké kombinace z ní se v létě budu snažit natrénovat. Trať ve Vancouveru mi určitě sedí víc než třeba na X - Games, kde si sednu do pozice a pak už jen čekám, jestli mě někdo předjede. Olympijská trať by měla být členitá se spoustou skoků a boulí. Kanaďani ji ale můžou změnit a uvidím ji třeba až na poslední chvíli.

* LN Se špionáží by vám možná mohl pomoci nedávný kolega z české reprezentace Stanley Hayer, který nyní jezdí právě za Kanadu...

(dlouze mlčí) Stanley má jednoho kolegu, který mi toho řekne desetkrát víc než on. Takže se možná něco dozvím spíše přes toho kolegu...

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...