Sobota 7. září 2024, svátek má Regína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KRAUS: Prezident amnestii nevysvětlil, místo toho napadl protivníky

Česko

  21:30
Václav Klaus ve svém televizním vystoupení důvody sporné amnestie nevysvětlil. Místo toho vytáhl do boje proti svým politickým soupeřům a proti těm, které text pojmenovává manipulátory nebo lidmi nemyslícími. V komentáři k prezidentově prohlášení to píše profesor a známý jazykovědec Jiří Kraus.

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Nápadné je zejména to, že Prohlášení neobsahuje to, co média, kritikové a oponenti amnestie očekávali, to je dodatečné zdůvodnění a vysvětlení tohoto kroku. Vychází tedy z bodu (g) 62. článku Ústavy, který mu dává právo "odpouštět a zmírňovat tresty uložené soudem, nařizovat, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo, a zahlazovat odsouzení“. Toto právo – s omezením, které při vyhlášení amnestie definoval – prezident využil a je nepochybně přesvědčen, že jakýkoli dodatečný komentář by působnost tohoto kroku oslabil.

Jiří Kraus

Profesor Jiří Kraus

Prof. PhDr. Jiří Kraus, DrSc. je český jazykovědec, lexikograf, překladatel z ruštiny a profesor Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde působí na Katedře mediálních studií.

Dalo se očekávat, že jistá překvapivost tohoto opatření musela vyvolat v současné době, kdy útoky na prezidenta a spolu s tím i na všechny současné prezidentské kandidáty a na politiku a politiky obecně (ať už tyto útoky vycházejí z médií, z řad veřejnosti nebo od prezidentských kandidátů samých) vyvolat nesouhlas, kritiku a vyhrocené protesty.  Tomu nahrávají i opakovaná tvrzení o ekonomické krizi, o hrozící bídě a snad i obvyklý příkaz jakéhokoli zpravodajství, že aby se fakt nebo událost staly zprávou, musí se nutně vyznačovat atributem negace. Domnívám se, že absence dodatečného zdůvodnění amnestie je pro Prohlášení nápadným znakem, jehož důvod možná spočívá v Ústavě samé.

A tak se otvírá cesta pro  argumenty opačného typu. Patří k nim fotografie propuštěných, kteří ve veřejnosti utvrzují obraz kriminálníků, jmenovité příklady rozsáhlých, dlouhá léta řešených a nedořešených případů korupčníků (a jimi poškozených), škůdců nejrůznějšího druhu – od drobných krádeží až po rozsáhlé hospodářské delikty apod.

Prohlášení na toto všechno výslovně reagovat nechce. A odvrací se od argumentace k věci (ad rem) k argumentaci ad personam – proti politickým soupeřům a proti těm, které text pojmenovává manipulátory nebo lidmi nemyslícími (nejde o záležitost věcnou, ale osobní – která strana tenhle posun vyvolala? Prezident, nebo jeho oponenti?). A vyzdvihuje myšlenku, že autor setrvává na svých stanoviscích, ať už jde o amnestii, nebo o názory, které vždy zastával (srov. situaci při sarajevském atentátu). A ta se nemění a nemění se ani on sám, ani jeho stoupenci, ani jeho odpůrci. Opakování výrazů jako "masivní kampaň“, "manipulace“, "zastrašování“ tuto bojovnou polemičnost ještě podtrhuje.

Prezidenstká amnestie: klíčové momenty

První výtky k podobě amnestie se objevily prakticky záhy po jejím vyhlášení. Ukázalo se totiž, že kvůli prezidenstkému zásahu se trestu vyhnou i tuneláři a manažeři, kteří mají na svém kontě miliardovou škodu.

Amnestii kritizovali i čeští byznysmeni v anketě serveru Lidovky.cz.

Kromě byznysmenů se na prezidenta snesla kritika i ze strany odborné veřejnosti.

Prezident Václav Klaus po vyhlášení amnestie pět dní mlčel. Obhajoby se za něj chopil ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl

Vše o amnestii čtěte ZDE.

Autor:

Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček

Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...