Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kraus: Vím, že štěstí nemusí být věčné

Česko

MEIRINGEN/PRAHA Majitelem křišťálového glóbu pro nejlepšího skikrosaře světa se stal Tomáš Kraus (34), za podobných okolností jako před čtyřmi dny Lukáš Bauer. Zatímco vítěz Světového poháru v běžeckém lyžování se zprávu dozvěděl při obědě, Kraus si vzácnou trofej pojistil ve švýcarském Grindelwandu 4. příčkou.

* LN Jaký pocit ve vás po čtvrtečním závodě převažoval - radost ze zisku glóbu, anebo řekněme mírné roztrpčení z faktu, že jste se nevešel na stupně vítězů?

Zvláštní moment to byl, ale takový bývá život. Ne vždy zrežíruje věci tak, jako třeba moje první vítězství v poháru. Podstatné je, že člověk Světový pohár vyhrál. A jestli se tak stalo po čtvrtém místě v závodě, v němž sice podal výborný výkon, ale všechno se nesešlo, tak se s tím zkrátka nedá nic dělat.

* LN Jak bujaře jste zisk již třetího glóbu oslavil?

Akcička povedená byla, ale nic velkého se nekonalo. Vždyť o víkendu nás čekají tady v Meiringenu další závody.

* LN Myslíte si, že vám soupeři vítězství ve Světovém poháru přejí, anebo už je svým výsadním postavením trochu štvete?

Mám dojem, že mi ten glóbus doopravdy přejí. I když moje slova možná znějí trochu divně... Samozřejmě nemůžu tvrdit, že tomu tak je určitě, ale aspoň se tak ostatní chovají. Což mi připadá bezvadný.

* LN Aleš Valenta občas říkal, že akrobatičtí skokani tvoří jednu velkou rodinu, v níž si vzájemně pomáhají. Panují snad podobné vztahy i mezi skikrosaři?

Nemá asi smysl si vyprávět pohádky, ale zdá se mi, že vztahy mezi námi jsou fakt podobné.

* LN Jak je glóbus ekonomicky ohodnocený?

Od Českého lyžařského svazu bych měl dostat 500 tisíc korun, myslím stejně jako Lukáš Bauer.

Pokračování na straně 22

Dokončení ze strany 24

* LN Platí, že vzhledem k jistému vítězství ve SP vypustíte finále soutěže v italském Valmalenku a odletíte za Atlantik na sérii Jeep King of the Mountains?

Cesta ještě není definitivní, ale když všechno dobře dopadne, měl bych v úterý odletět.

* LN Zkuste porovnat prožitek z letošního vítězství ve SP s těmi předchozími...

První vítězství provázel strašně silný zážitek. Trápila mě dost zranění, a navíc byl závěr seriálu hodně napínavý. Dokonce mě chtěli diskvalifikovat, ale pak svůj úmysl změnili. Loni jsem prožíval malý útlum, takže jsem letos chtěl dokázat, že jsem se neocitl na sestupné cestě. Což se mi povedlo. Letošní rok proto vnímám jako bezvadný.

* LN Nedávno se vám narodila dcerka, teď jste vyhrál Světový pohár, zkrátka prožíváte báječné období. Uvědomujete si ale, že život někdy nemusí být jen o radostech?

Samozřejmě. Vím také, že momentálně mám štěstí na lidi a vůbec obecně štěstí. A také že tyhle věci extra ovlivnit nemůžu. Jasně, teď se mi daří, ale uvědomuju si, že tomu tak nemusí být pořád.

* LN Proč vlastně chcete znovu zkusit štěstí v Americe?

Vše se odvíjí od olympiády. Pokusím se Američanům a Kanaďanům nahlodat sebevědomí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat