Kraus vyhrál i čtvrtý závod

Český skikrosař se může už v dalším závodě opět stát celkovým vítězem Světového poháru

SIERRA NEVADA Tomáš Kraus vyhrál další závod Světového poháru ve španělské Sierra Nevadě. Dvojnásobný mistr světa opět ani jednou neprohrál a ve finálové jízdě porazil bývalého krajana a nyní Kanaďana Stanleyho Hayera. Třetí skončil Švýcar Andreas Steffen.

Kraus má v čele průběžného pořadí seriálu náskok 231 bodů a už v příštím závodu 6. března v Grindelwaldu se může potřetí v kariéře radovat z celkového vítězství v SP.

„Nějaké kalkulace jsem si v hlavě dělal i před tímhle závodem, ale pak jsem si vynadal a řekl jsem si, že se tomu nebudu vůbec věnovat,“ řekl Kraus.

Kvůli možnosti celkově vyhrát v dalším závodu celý seriál může Krause o to víc mrzet skutečnost, že se příští díl SP nepojede na šumavském Špičáku, kde byl závod 28. února z finančních důvodů zrušen. „To mě moc mrzí, protože já doma vždycky rád závodím, navíc jsem svěťák doma ještě nevyhrál,“ upozornil Kraus.

Český skikrosař triumfoval v letošní sezoně ve čtvrtém závodu Světového poháru z pěti a nemá konkurenci. V zámoří se mu podařilo vyhrát také závod Americké série ve Squaw Valley.

Jednadvacátý dojel další český reprezentant Zdeněk Šafář. Závod žen vyhrála rovněž královna sezony Ophelie Davidová z Francie.

V Sierra Nevadě se mělo původně jet až dnes, ale kvůli nepříznivé předpovědi organizátoři závod posunuli o den dopředu. „Já jsem z toho nadšený nebyl, protože nemám rád, když je kvalifikace a finále v jeden den. Navíc v této výšce se člověk unaví rychle,“ upozornil na nadmořskou výšku přes 2800 metrů.

V celém závodě ho přejel jen jednou Hayer Za klíčové Kraus považoval už vítězství v kvalifikaci. „Protože bylo důležité mít lepší pozici na startu,“ připomněl svou silnou stránku. Jen jednou ho v celém závodu soupeř předjel - v semifinále byl v jednu chvíli rychlejší Hayer. „Projel boule líp, ale mně jely lyže, takže jsem mu to vrátil,“ popisoval Kraus.

Cítí se unavený, proto týdenní pauzu přivítá. „Prospěje mi to, odpočinu si a trochu potrénuju, je třeba se udržet ve formě,“ uvedl. Ve Španělsku zůstane do neděle, pak se vrátí domů a rád by našel kopec na trénink. „Ale to ještě nevím kde, protože v Čechách moc sněhu není,“ dodal po svém jedenáctém triumfu v závodu SP.

Výsledky - muži: 1. KRAUS, 2. Hayer (Kan.), 3. Steffen (Švýc.), 4. Delbosco (Kan.), 5. Lewen (Švéd.), 6. Lenel (Fr.), 7. Takizawa (Jap.), 8. Mani (Švýc.), 21. ŠAFÁŘ. Stav SP: 1. KRAUS 445 b., 2. Schmid (Rak.) 214, 3. Hayer 204, 4. Barr (Kan.) 182, 5. Puckett (USA) 160, 6. Gavaggio (Fr.) 156. Ženy: 1. Davidová (Fr.), 2. Berntsenová (Nor.), 3. Ofnerová (Rak.), 4. Iljansová (Švéd.), 5. Boulangeatová (Fr.), 6. Serainová (Švýc.). Stav SP: 1. Davidová 401, 2. Boulangeatová 305, 3. Berntsenová 249, 4. Faričová (Slovin.) 222, 5. Owensová (Austr.) 214, 6. Fukušimaová (Jap.) 178.