Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krausova show s Bradym byla v pořádku. Příště si ale pohlídáme i ‚zábavu‘ tvrdí rada

Česko

  17:15
PRAHA - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v úterý zamítla všechny stížnosti na Show Jana Krause s Jiřím Bradym. Dohromady devět výtek se týkalo neodvysílání pořadu v původním termínu a jeho obsahu. Soukromá televize Prima, která zábavný pořad vysílá, má v tomto ohledu volné ruce. V budoucnu by však rada chtěla zneužívání žánru pro politické účely zabránit, uvedl její předseda Ivan Krejčí.

Fotografie z neodvysílané Show Jana Krause. foto: Ministerstvo kultury ČR

V pořadu, který Prima místo obvyklé středy odvysílala mimořádně až ve čtvrtek 27. října, zazněla ze strany takřka padesátky osobností kritika prezidenta Miloše Zemana. Hostem byl mimo jiné ministr kultury Daniel Herman a Jiří Brady, jehož na Hrad údajně na poslední chvíli vyškrtli ze seznamu osob, kteří byli vyznamenaní při příležitosti státního svátku 28. října.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) tehdy v této souvislosti obdržela k 31. říjnu na Show Jana Krause devět stížností. „Týkaly se neodvysílání pořadu v původním termínu a některé samotného obsahu. Žádné z nich nebude vyhověno, neboť jsme na nich nic neshledali,“ informoval server Lidovky.cz předseda rady Ivan Krejčí.

Fotografie z neodvysílané Show Jana Krause.
Moderátor Jan Kraus se prostřednictvím videa vyjádřil k neodvysílaní posledního...

Oficiální zdůvodnění RRTV nevydalo, neboť struktura vysílání soukromé televize je pouze v její režii. „Prima vysílá svobodně na vlastní zodpovědnost. Co odvysílá, nebo ne, je čistě její věc,“ řekl Krejčí. Podobně se rada nemůže zabývat ani samotným obsahem zábavného pořadu, neboť nepodléhá přísné zákonné regulaci televizního vysílání.

„Obecně samozřejmě na zábavní pořady objektivita a vyváženost neplatí. V nejobecnější rovině vyváženost platí pro publicistiku a zpravodajství,“ sdělil Krejčí pro Lidovky.cz už dříve. Nyní ovšem naznačil, že by tomu v budoucnu mohlo být jinak, aby tak nedocházelo ke zneužití žánru. „Budeme situaci sledovat a zabývat se tím. Včas vydáme nějaký postoj, aby se zábavné pořady nevyužívaly primárně k politickým cílům.“

Obavy ze sankcí

Prima nejprve zmiňovaný díl vyřadila ze středečního programu. Po kritice a obvinění z cenzury oznámila, že pořad uvede ve čtvrtek večer v upravené verzi. Svůj postup zdůvodňovala nejdříve tím, že produkce pořadu nedodala nový díl včas, což však produkční Show Jana Krause Simona Matásková popřela.

Následně televize vydala prohlášení, v němž stálo, že pořad neodvysílala kvůli možným sankcím od RRTV za nevyváženost a neobjektivitu. Rada se proti tomuto tvrzení ovšem ostře ohradila a argumentaci televize označila za „alibistické a účelové“. Pořad byl mezitím tvůrci zveřejněn v neupravené podobě na oficiálních internetových stránkách Show Jana Krause. V televizi byl nakonec údajně z časových důvodů odvysílán ve zkrácené verzi. Sledovalo jej 556 tisíc diváků.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat