130 let

Kravami proti prasatům

Česko

JAZYKOVÁ ORDINACE

Celá ves už chrupala, a jemu ještě chřoupal sníh pod nohama. Zimou mu trnul chrup... V noci chrápal. Ráno chraptěl. V poledne už ho bolela každá chrupavka v těle. Marně chroupal kdejakou medicínu -zanedlouho chroptěl... Měli ho rádi, rozloučit se přišla celá Chropyně, a dokonce i chrapounům se nad hrobem chvělo chřípí. A pak se řekne chřipka.

Doufám, že literární entrée trochu odlehčí dnešní neradostné téma, jímž je prasečí chřipka. Zatímco tato nemoc k nám přicestovala ze západní polokoule, za její slovní označení si - podle pana doktora přes etymologii Jiřího Rejzka - můžeme sami. Staročeské slovo zvukomalebného původu chřípěti znamenalo,chraptět, sípat‘. Ruská obdoba tohoto slovesa (chrip-) byla přejata do němčiny a francouzštiny, kde zmutovala v podstatné jméno označujíc,chřipku‘ (grippe). Tou pak západní jazyky na oplátku nakazily Rusy (gripp), a ještě se dostalo i na nebohé Poláky (grypa). Jestli a jak souvisí s touto spletitou historií jméno švédských letadélek Gripen, Rejzkův slovník neuvádí.

Vakcína neboli očkovací látka byla do češtiny dovezena z moderních evropských jazyků (německé Vakzin, francouzské a anglické vaccine), kam se dostala z novolatinského virus vaccinus:,vir způsobující kravské neštovice‘. Prazákladem je pak latinské podstatné jméno vacca -,kráva‘. Jak uvádí Rejzek, právě vir této nemoci byl poprvé použit jako očkovací látka proti černým neštovicím. A očkování? Dřívější význam slova očko byl,zárodek, poupě‘. Sloveso pak znamenalo,štěpovat (stromy)‘ a poté dostalo i význam,vpravovat ochranné látky‘, poprvé už u Josefa Jungmanna.

Ač nerad, musím nakousnout ještě jedno bolavé téma, a sice Davisův pohár. Kde vlastně tahle fraška, v níž zas jednou vyhráli ti horší, přišla ke svému jménu? Na portálu iDnes.cz se dočteme, že historie této nejstarší týmové tenisové soutěže se začala odvíjet na Harvardově univerzitě v roce 1899, kdy jednadvacetiletý student Dwight Filley Davis, kapitán amerického týmu, vyzval tenisty z jiných zemí na souboj. (Na špek mu ale skočili jen Angličané, kteří se rok nato nechali nalákat do Bostonu, odkud byli po výprasku 3:0 posláni zpět domů.) Davis rovněž pro soutěž zakoupil slavný stříbrný pohár a vymyslel dodnes platné hrací schéma. Jak píše Wikipedie, název Davis Cup dostala soutěž až po zakladatelově smrti v roce 1945.

Česká společnost slovních hračičků už vydala tiskovou zprávu vysvětlující naši prohru se španělskými ptáčky: „Neúspěšnost salátové mise Berdychova gangu zapříčinilo obrovské vedrasco, na které naši hráči na rozdíl od španělských nejsou zvyklí. Také výkony rozhodčích nebyly příliš férrerové. Kdo by se toho nadal?“

O autorovi| ONDŘEJ TUČEK, jazykový redaktor LN

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás