Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krčál se vzdal nominace na post ministra. Kvůli tragédii v rodině

Česko

  10:05aktualizováno  10:40
Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro sociální záležitosti a rodinnou politiku a kandidát sociální demokracie na ministra práce a sociálních věcí oznámil, že se z velmi vážných osobních důvodů vzdává nominace na člena nové koaliční vlády.

Petr Krčál foto: MAFRA: Jaroslav Šnajdr

"Vzdávám se nominace na post ministra práce a sociálních věcí. Důvodem je tragická smrt bratra Jiřího, která velmi zasáhla moji rodinu. Tato bolavá událost se mimo jiné podepisuje na zdravotním stavu mých rodičů, kteří se v tuto chvíli neobejdou bez zvýšené a pravidelné péče," sdělil tiskové oddělení ČSSD. 

Předseda ČSSD a budoucí premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že rozhodnutí respektuje. "Oceňuji Petra Krčála jako jednoho z našich důležitých odborníků v sociální oblasti, ve které se nebojí i zcela nových koncepčních a odvážných řešení ani dlouhodobé tvrdé práce, ale také si ho vážím z lidské stránky jako kolegy, který mi bude v nově vznikající vládě chybět," dodal Sobotka. Nový kandidát by měl být představen do konce týdne.

Možný náhradník

Ministrem práce a sociálních věcí v Sobotkově vládě by se tak mohl stát předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák. „Nevylučuji žádnou variantu,“ řekl pro Lidovky.cz stínový šéf resortu práce. Sklenákovo jméno už se v souvislosti s vládní nominací objevilo dřív – společně s Krčálem a Vladimírem Špidlou.

Zatímco bývalý eurokomisař má být šéfem Sobotkových poradců, Sklenák zas preferoval práci v čele poslaneckého klubu. „Můj postoj není a nikdy nebyl ve smyslu jednoznačného a zásadního odmítnutí, ale preference práce v čele poslaneckého klubu,“ prohlásil poté, co se Krčál nominace vzdal.

Špidla o nástupu na ministerstvo neuvažuje. „Není to ve hře a sám se touto cestou nevydávám. Počítám s tím, že budu poradcem,“ uvedl pro Lidovky.cz. Podle bývalého šéfa sociální demokracie je strana v sociální agendě silná a najde „velmi vhodného kandidáta“. Před Sklenákem byl stínovým šéfem resortu senátor Zdeněk Škromach, který má blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi. Škromach je ale jedním z aktérů povolební lánské schůzky a nyní stojí mimo hlavní mocenský proud v ČSSD.

Petr Krčál:

Zastupitel a radní Kraje Vysočina odpovědný za sociální oblast (od 2008); předseda krajské organizace ČSSD na Vysočině (od listopadu 2013).

Krátce před listopadem 1989 vstoupil do KSČ; od roku 1996 je členem ČSSD. Od roku 2008 se věnuje krajské politice.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat