Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kreativní gumičky zaplavily Česko. Mohou ale obsahovat ftaláty i těžké kovy

Česko

  7:00aktualizováno  9:43
PRAHA - Náramky z gumiček učarovaly i českým školákům. Barevný trend má ale i temnou stránku. Kromě ftalátů u některých neoriginálních sad odhalili výzkumníci i další látky, které do gumiček a už vůbec ne do hraček pro děti, nepatří. Prodejci i rodiče proto posílají gumičky ke kontrole. Odborníci varují hlavně před výrobky z PVC.

V Británii a Irsku testy odhalily, že některé gumičky loom bands obsahují vysoké množství jedovatých ftalátů. foto: Lidovky.cz

V Británii a Irsku testy odhalily, že některé populární gumičky obsahují až 500krát vyšší podíl jedovatých změkčovacích látek - ftalátů, než povoluje evropská norma. "Podle aktuálního zjištění České obchodní inspekce ale zatím nebyly závadné gumičky objeveny na českém trhu," uvedl ve čtvrtek mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Dosavadní testy v Česku ale odhalily jiné nebezpečné látky.

„U některých gumiček jsme narazili na těžké kovy a ty jsme posílali na testovaní (ftalátů) na Vysokou školu chemicko-technologickou,“ sdělil mluvčí sdružení Arnika Vratislav Vozník. Detailní výsledky budou zhruba za deset dní.

Chobotnice z gumiček loom bands.
Balíčky gumiček loom bands s označením EC, které podléhá regulím EU.
Sada gumiček loom bands s nástroji na pletení náramků a dalších barevných...
U dětí celého světa letí náramky z barevných gumiček, které si samy vytvářejí.

Když se ftaláty dostanou do kontaktu s vodou nebo se slinami, mohou se z gumového materiálu uvolnit a dostat se do těla.

Jenže jak poznat, jestli jsou gumičky škodlivé? Pravděpodobnost, že obsahují zvýšené množství ftalátů, roste, pokud zakoupíte neoriginální sadu, nejpíše na tržnici. Můžete si také nechat gumičky otestovat, což organizuje sdružení Arnika, která je v kontaktu s Českou obchodní inspekcí. Tuto možnost využívají i někteří prodejci. „Obrátily se na nás také některé internetové obchody,“ podotkla koordinátorka testování Karolína Brabcová.

ČTĚTE TAKÉ:

Minulý týden sdružení oznámilo, že poslalo na testování ftalátů do speciálních laboratoří další sety gumiček a přívěsků. Analýzy potrvají zhruba dva týdny. Pokud se vysoký podíl toxických látek prokáže, informuje Českou obchodní inspekci, aby takové výrobky případně stáhla z prodeje.

Jak poznat bezpečné gumičky?

1) „V prvé řadě doporučujeme, aby se lidé, když si ty gumičky kupují, dívali, jestli je tam tzv. evropské znamení shody. Ta písmena C, E, mezi kterými je mezera,“ říká mluvčí Arniky Vratislav Vozník. Značení CE znamená, že výrobek podléhá evropským regulím. Pokud by se tedy v gumičkách a přívěscích či jiných ozdobách používaných na pletení náramků objevily ftaláty, jsou orgány státní správy povinny takový výrobek stáhnout z trhu.

Označení CE s mezerou podléhá evropským regulím.

2) Dále hledejte na štítku popis materiálu, ze kterého jsou gumičky vyrobeny. Silikon je nejméně rizikový: je dostatečně měkký, takže se nemusí změkčovat ftaláty. Vyhněte se PVC a umělému kaučuku

Zdroj: Arnika.org

Gumičky ale mohou obsahovat ftaláty a přitom nemusí být nebezpečné. Záleží na množství. Pro šest ftalátů stanovuje evropská směrnice (Směrnice EU 2005/84 o omezení ftalátů v dětských hračkách a dětském zboží) limit 0,1 % hmotnosti hračky, předmětu pro děti anebo pro péči o děti. Podle německého toxikologa Martina Wilkse takové množství uvolněných jedovatých látek není tak velké, aby představovalo akutní nebezpečí (podívejte se na reportáž RTL). 

Předběžné testy

Obrovský hit barevných gumiček s sebou nese nejen výskyt padělků, které mohou  ftaláty obsahovat, ale i ohrožení, která vyplývají ze samotné podstaty gumiček. V Anglii přišel osmiletý chlapec kvůli gumičkám málem o dva prsty. Před spaním si je totiž gumičkami omotal příliš těsně a když ho otec přišel večer zkontrolovat, měl prsty skoro černé (foto na Daily Mail).

Arnika lidem nabízí předběžné testy rentgenovým spektrometrem. Ten sice nedokáže odhalit výskyt ftalátů, ale změří obsah těžkých kovů či chlóru, čímž určí, zda je výrobek z PVC. 

Gumičkový boom

Trend barevných gumiček odstartoval v USA již v roce 2011. Bezpečnostní technik z Detroitu Cheong Choon Ng původně navrhl pro svou dceru stav, na kterém mohla vytvářet náramky k gumiček na vlasy.

Později svůj vynález zdokonalil a uvedl na americký trh. Gumičkový boom z něj udělal milionáře. S náramkem z loom bands se ukázaly i známé osobnosti jako papež František či vévodkyně Kate.

Cheong Choon Ng vyhrál cenu TAGIE 2013.

Vévodkyně Kate má náramek z loom bands.

Ftaláty se přidávají do PVC kvůli změkčení, a to v poměrně velkém množství (10-25 procent, někdy dokonce až 50 procent). Další materiál, kde by ftaláty mohly být, je syntetický kaučuk (synthetic rubber).  

„18. září ve čtvrtek budeme mít bezplatné testování v Ostravě v obchodním domě LASO,“ zve Vozník zájemce, kteří si chtějí předběžně otestovat populární gumičky, ale i jiné hračky a nádobí. Sdružení plánuje testy i v dalších městech.