Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kredenc, sebevražda a pošetilost

Česko

MICHAL HORÁČEK, textař Peter Borscheid: Virus času (Mladá fronta) „V dnešním životě platí rychlost a nic jiného,“ říká autor. A dodává, že rychlost „začala získávat status pozitivní hodnoty nejpozději na sklonku 19. století; tehdy západoevropský kulturní okruh přijal princip rychlosti a zrychlování jako ústřední součást pokroku.“ Borscheidovu studii - ukazující, jak dalekosáhle si rychlost podmanila všechny a všechno: dopravu a výrobu, mír i válku, město i venkov, práci i volný čas, umění i komerci, a dokonce i bezpečnostní technologie - lze pak chápat jako pokus o moderní kulturní dějiny v širokém slova smyslu. Přečetl jsem ji rychle.

PETR FIALA, kapelník skupiny Mňága a Žďorp Philips K. Dick: Božská invaze (Argo) Dostojevskij sci-fitentokrát hledá Boha, božskou podstatu v člověku, smysl života a člověka. Jeho hledání mě velice oslovuje, je mi blízké, a tak hledám s ním.

JOSEF RAUVOLF, magazín Sedm Garry Snyder: Danger On Peaks (Shoemaker & Hoard) Za pouhé čtyři dolary jsem si pořídil nejnovější sbírku Garyho Snydera Danger On Peaks, básně a texty věnované pouze horám a prodlévání v nich - hloubka prožitku se zde úměrně rovná jejich výškám, syrovost a nebezpečí jsou vyvažovány pokorou a reflexí. Snyderovi se zde podařilo skloubit intimitu s obecností, úspornost jazyka s bohatostí vyjádření, znaky, které - zřejmě -přináší až dlouhý věk a hlavně již zmíněná pokora.

ANEŽKA CHARVÁTOVÁ, překladatelka Niccolo Ammaniti: Vezmu tě a odvedu tě pryč (Havran) Když jsem před lety četla tuhle knížku italsky, nemohla jsem se odtrhnout. Česky vyšel dřív její mladší, tenčí a díky stejnojmennému filmu možná i slavnější bratříček Já se nebojím. Obě knížky mají kromě čtivosti společnou poezii a citlivost, s níž Ammaniti zachycuje často krutý svět dětí na hranici dospívání i svět dospělých, kde se s krutostí střetá něha, ale i frustrace a hloupost. Díky překladatelce Alici Flemrové, že máme teď v češtině obě nejpodstatnější Ammanitiho díla!

VIKTOR JANIŠ, překladatel Ann-Marie MacDonaldová: Padněte na kolena (Nakladatelství Lidové noviny) „Šestisetstránková rodinná sága“ nezní příliš přitažlivě, ale MacDonaldová se jí zařadila do první ligy kanadské literatury, hned vedle Margaret Atwoodové a Alice Munroové. Tenhle epický příběh plný smutku a dobře utajených tajemství je jako bouračka: člověk se nechce dívat, ale nemůže si pomoct, a tak čte dál a dál.

LADISLAV NAGY, překladatel Dušan Třeštík, Petr Sommer, Josef Žemlička (eds.): Přemyslovci - budování českého státu (Nakladatelství Lidové noviny) Kniha úchvatná záběrem, hloubkou, ale i aktuálností - zejména v době tak vyhrocených diskusí o suverenitě.

JAN NEJEDLÝ, literární publicista Michal Šanda: Remington pod kredencí (Protis) Na první pohled výbor z autorových starších básnických textů, ve skutečnosti knížka téměř zbrusu nová, vyselektovaná, zremixovaná, kompozičně promyšlená a veskrze sympatická. Knížka zalidněná lidmi, příběhy, životem. A také jedním tygrem, co sem přeskočil z básně Williama Blakea.

MIROSLAV BALAŠTÍK, šéfredaktor měsíčníku Host Michael Chabon: Židovský policejní klub (Odeon) Na první pohled detektivka v chandlerovském střihu, ale je to především vypravěčsky a kompozičně mimořádný román. Detektiv nihilista chytající se poslední šance dát životu nějaký smysl, vyfabulované město Sitka jako zmenšený obraz světa, který nenávratně odchází. A šachovnice, která odhaluje charaktery postav a kombinuje nečekané zápletky. Zejména však Chabonova vypravěčská rozkoš, cit pro jazyk i nejmenší detail, které zcela pohltí.

LIBUŠE BĚLUNKOVÁ, šéfredaktorka A2 kulturního čtrnáctideníku Jerzy Pilch: Moje první sebevražda (Kniha Zlín) První dva texty provázaného povídkového souboru mě málem odradily - zvládnuté řemeslo, očekávatelné pointy. Ale pak čtenářská radost dlouho nezažitá. V průměru třicetistránkové povídky Dvojník zetě Tolstého, Rukopisy člověka mých končin nebo Láska bláhová navozují dojem brutální upřímnosti a ironizovaného sentimentu, jak ho můžeme znát z textů Rudolfa Slobody, Dominika Tatarky, Ludvíka Vaculíka; ve vypjatých (a vyšinutých) situacích Witolda Gombrowicze. Rafinovaná a silná kniha.

JIŘÍ PADEVĚT, ředitel nakladatelství Academia Petr Sommer, Dušan Třeštík, Josef Žemlička (eds.): Přemyslovci - budování českého státu (Nakladatelství Lidové noviny) Více než třicet autorů přispělo do knihy, která je velká nejen svým rozměrem. České, moravské a evropské dějiny zhruba od roku 800 do konce 13. století jsou autory nahlíženy z mnoha úhlů a často z nečekané perspektivy. Dozvíte se, jak probíhala volba a nastolování českých knížat i jak vznikaly, často na místech původních hradišť, první středověké hrady.

TOMÁŠ DIMTER, překladatel Miloš Doležal: Bodla stínu do hrudního koše (Thyrsus) Autor nechává povstat svět minulosti v útržcích rozhovorů s lidmi, kteří žijící v zapadlých koutech Vysočiny. Syrovost krajiny se odráží v autorově úporném a úsporném stylu ve snaze zachytit jen to nejdůležitější. Krásná kniha s vynikající grafickou úpravou Luboše Drtiny.

MICHAL JAREŠ, literární historik Bohuslav Brouk: O pošetilosti života i smrti O funkcích práce a osobitosti (Volvox Globator) Dvě esejistické knihy přinášejí texty, které vznikly v třicátých letech 20. století. Připomínají opět dosud nedoceněnou osobnost Bohuslava Brouka v jeho zaujetí psychoanalýzou a antropologií, navíc toto zaujetí místy připomíná filozofické texty Ladislava Klímy. A vůbec, tenhle Brouk stojí za to číst...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!