Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Krejčíř unikl vydání do ČR

Česko

Jihoafrický soud odmítl vydat uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře do Česka.

Přesto šance na vydání trvá.

PRAHA Radovan Krejčíř může po včerejšku slavit. Jihoafrický soud odmítl žádost o jeho vydání a v Česku stíhaný podnikatel zůstává na druhé straně světa na svobodě.

Prozatím se tedy naplňují slova, která uprchlý miliardář pronesl loni v červenci: „Do českého vězení nikdy nepůjdu.“ Kauza podnikatele stíhaného kvůli třímiliardovému podvodu a přípravě vraždy celníka, zůstává zatím otevřena.

České ministerstvo spravedlnosti, které o Krejčířovo vydání usilovalo, se však nevzdává. „Jedná se o rozhodnutí nezávislého soudu první instance. Nyní je plně v kompetenci prokuratury v Johannesburgu, aby v mezích právního řádu Jihoafrické republiky zvážila, zda a jaký opravný prostředek bude proti rozhodnutí podán,“ řekla mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová.

Podle ní v rámci vydávacího řízení poskytla Česká republika jihoafrické straně „plnou součinnost“. „Učinili jsme vše, abychom vyšli v mezích svého právního řádu vstříc požadavkům jihoafrické strany, a jsme připraveni tak činit i nadále, pokud nás o to JAR požádá,“ říká k prvoinstančnímu rozhodnutí jihoafrického soudu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s tím, že mu rozhodnutí soudu nepřísluší hodnotit. „Je to rozhodnutí nezávislého soudu svrchovaného státu,“ řekl pouze.

To, jestli se jihoafrický státní zástupce Deon Barnard odvolá, není jasné. Podle reportéra České televize Dalibora Bártka, který všechna soudní líčení s Krejčířem sledoval na místě, si nechal lhůtu na rozmyšlenou. „Byl verdiktem trochu zaskočen a řekl, že si případné odvolání rozmyslí. Chce si totiž nastudovat devítistránkové zdůvodnění, které soudce rozdal po vynesení verdiktu,“ řekl LN Bártek.

Zasedání soudu bylo původně naplánováno na jednu hodinu odpoledne českého času. Začalo však s hodinovým zpožděním. „Nejprve státní zástupce uvízl v zácpě v Johannesburgu, a když asi s půlhodinovým zpožděním přijel, měl problémy soudce. „Rozbila se mu tiskárna, takže nemohl vytisknout a rozdat odůvodnění rozsudku,“ popsal Bártek.

K jednání přišel Krejčíř v doprovodu své známé, čtyř právníků a syna Denise. „Konečně bylo učiněno spravedlnosti za dost. Jsem rád, že jihoafrický soud naznal, že trestné činy, které jsou mi kladeny za vinu v České republice, žádnými trestnými činy nejsou,“ řekl ČT Krejčíř.

Dalibor Bártek podobný verdikt očekával. „Soudce dával po celou dobu najevo sympatie ke Krejčířovi, takže mne odmítnutí vydání do Česka ani nepřekvapilo.“

Krejčíř je v Jihoafrické republice od 21. dubna 2007. Tehdy ho na mezinárodním letišti v Johannesburgu na základě informací české rozvědky zatkla tamní policie. Krejčíř cestoval na seychelský pas vystavený na jméno Egbert Jules Savy. Přiletěl z Madagaskaru, kam se dostal lodí ze Seychel. Tam se ukryl po svém útěku z černošické vily nedaleko Prahy v roce 2005.

Autor: