Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko o Zemanově tvrzení s novičokem: ‚Důkaz, že Mayová lže‘. ČR ale měla jinou látku, než kterou byl otráven Skripal

Česko

  8:47aktualizováno  13:38
MOSKVA/PRAHA - Čtvrteční výroky prezidenta Miloše Zemana o tom, že se v Česku v malém množství vyráběl a testoval nervově paralytický jed novičok, okomentovala na svém facebookovém profilu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Podle ní jsou jasným důkazem lží britské premiérky Theresy Mayové, která tvrdila, že byl jed vyráběn pouze v Rusku a pouze to je zodpovědné za otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Podle pozdějšího prohlášení mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina výroky ilustrují neudržitelnost stanoviska Londýna, který z otravy obviňuje Rusko.

„Mlha je rozptýlena a četné lži premiérky Theresy jsou čím dál jasnější,“ stojí ve facebookovém prohlášení Zacharovové.

Zacharovová v příspěvku, který zveřejnila ve čtvrtek před půlnocí, popsala tři údajné lži Mayové a ve třetí části svého komentáře cituje českého prezidenta Miloše Zemana, který ve čtvrtek večer na TV Barrandov prohlásil,  že se loni ve Vojenském výzkumném ústavu v Brně vyráběl a testoval jed A230.

Ve facebookovém vyjádření Zacharovové, na který upozornil server Novinky.cz, parafrázuje čtvrteční Zemanova slova: „Třetí lež Mayové, že se novičok údajně vyráběl pouze v Rusku, dnes vyvrátil výrok prezidenta ČR Miloše Zemana. Ten řekl, že Český vojenský ústav produkoval a testoval jedovatou látku, kterou vojenská zpravodajská služba označila jako novičok, uvedl prezident republiky Miloš Zeman s odkazem na informace zpravodajských služeb.“

V popisu první lži ruská mluvčí píše, že britští experti podle šéfa laboratoře v Porton Down identifikovali zemi výroby chemické látky, kterou byli údajně otráveni Skripalovi. Druhá lež je o údajném motivu Ruska k otrávení Skripalových v souvislosti s historicky špatným chováním země. Rusko to popřelo a poukázalo na údajné důkazy o tom, jak Velká Británie pravidelně porušuje normy mezinárodního práva, etiky a morálky ve jménu dosažení ,národních zájmů’.“

03.května 2018 v 23:33, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 08:43

Туман рассеивается, и многочисленные обманы правительства Терезы Мэй проступают всё чётче

Первое враньё правительства Терезы Мэй о том, что британские эксперты установили страну изготовления химического вещества, которым якобы отравили Скрипалей, официально опровергли сами британские эксперты в лице руководителя лаборатории Портон-Дауна.

Второе враньё правительства Терезы Мэй относительно якобы наличия у России мотива для отравления Скрипалей в связи с исторически пло...хим поведением нашей страны, опровергла российская сторона, в том числе приведя факты регулярного нарушения Великобританией норм международного права, этики и морали во имя достижения собственных «национальных интересов», а также перечислив несколько очевидных мотивов данной провокации, выгодных Лондону.

Právě mluvčí ministerstva zahraničí Ruska v březnu uvedla, že nejpravděpodobnějším zdrojem látky typu novičok jsou Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. Jmenované země podle ní od konce 90. let provádějí „intenzivní výzkum látek z projektu novičok“. Podle dosavadních informací se paralyzující látka novičok vyvíjela na území bývalého Sovětského svazu.

Zacharovovou následně citovala i agentura TASS. „(...) žvást vlády Theresy Mayové o tom, že novičok se jakoby vyráběl pouze v Rusku, vyvrátil prezident Česka, který potvrdil, že jeho země vyrobila tuto otravnou látku,“ uvedla Zacharovová podle agentury.

Ruský senátor Alexej Puškov označil výroky českého prezidenta Miloše Zemana o výrobě nervově-paralytického jedu novičok v Česku za „silný úder“ proti britskému tvrzení o účasti Ruska na otrávení někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v anglickém Salisbury.

„Hle jak to je! Novičok se vyráběl a schraňoval v Česku - v ‚malém množství‘. Tento fakt je silnou ránou verzi Londýna, která se i tak rozpadá, protože otrávení touto otravnou látkou se neuzdraví jako Julija Skripalová. Londýn tone ve zmatku: celá konstrukce se hroutí,“ uvedl Puškov podle agentury RIA Novosti.

Co řekl ve čtvrtek Zeman

„V České republice se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok, po testování byl zničen,“ řekl ve čtvrtek Zeman. Mělo se tak stát ve Vojenském výzkumném ústavu v Brně.

Vychází přitom ze zprávy Bezpečnostní informační služby, která uvedla, že šlo o látku s označením A-230, (která patří do „rodiny“ novičoků - což je přezdívka skupiny paralytických látek vyvinutých v SSSR). Skripal byl ale podle Zemana otráven látkou A-234.

04.května 2018 v 09:39, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 09:54

Prezident Zeman svými výroky o novičoku v ČR zbytečne napomáhá ruské propagandě. Podobné výroky a “informace” neslouží zájmům ČR ani naši bezpečnosti.

Prezident se proto obrátil i na další tajnou službu, Vojenské zpravodajství, podle kterého nervově-paralytická látka, která byla v Brně testována, je novičok. Po prostudování zpráv obou tajných služeb se prezident přiklonil k názoru vojenských zpravodajců.

Lavičku, u které byli nalezeni oba otrávení, zakrývá policejní stan.
Policista u hřbitova, kde se nachází hrob Skripalovy ženy.

„Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Je pokrytectví předstírat, že tomu tak nebylo,“ prohlásil prezident. Zemanovi podle jeho slov nevadí, že se tak dělo, za pokrytecké považuje předstírat, jako by se nic takového nedělo. „Lžeme si do vlastní kapsy,“ uvedl český prezident.

Zacharovová chce po NATO vysvětlení

Severoatlantická aliance by měla vysvětlit, proč tajila informace o otravné látce novičok v Česku. Před novináři to v pátek uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Věří, že pravda o výrobě či výskytu novičoku i v dalších aliančních státech dříve či později vyjde najevo. „Jsou tady rozpory, kterým se lidově říká lež,“ poznamenala.

Prezident Zeman podle mluvčí neprozradil nic, co by už Rusko dříve nevědělo, a proto také Moskva již dříve upozorňovala, že novičok jsou schopny vyrábět i další alianční státy. Místo toho, aby odpovědní vládní činitelé si nechali tuto skutečnost prověřit, jak v Česku učinil svým pokynem tajným službám prezident Zeman, na Moskvu se snesl příval nařčení a urážek. „Nejstrašnější je, že ruské diplomaty vyhostili z Česka právě kvůli prohlášení, že Česko má kapacity na výrobu novičoku,“ prohlásila Zacharovová.

Mluvčí věří, že časem pravda o novičoku vyjde najevo podobně, jako tomu bylo v případě obvinění Iráku z výroby zbraní hromadného ničení, které předcházelo americko-britské invazi do této země.

„Tady se odehraje totéž (...) nakonec se ukáže, jaké další členské státy NATO mají kapacitu tzv. novičok vyrábět,“ poznamenala. „Následujte Zemana a udělejte to, co je třeba udělat,“ apelovala na alianční státy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat