Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kremlíkův think-tank chce bojovat za ‚Zemanův kanál‘. S psychiatričkou exministr rozebírá, jak pochopit ženy

Česko

  5:00
Praha - Jako ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) neuspěl. Přesto si teď vytyčil dva takřka nadlidské úkoly: podpořit dostavbu sítě českých dálnic a porozumět tajemstvím ženského uvažování.
Exministr dopravy Vladimír Kremlík.

Exministr dopravy Vladimír Kremlík. foto: MAFRA

Ministrem dopravy nebyl ještě ani rok, když se nuceně pakoval kvůli manažersky nezvládnuté zakázce na elektronické dálniční známky. Navzdory tomu se Vladimír Kremlík pokouší ze své krátké zkušenosti nabyté v čele resortu vytěžit co nejvíc.

Advokátní komora se pokusí usmířit právníka Janouška s exministrem Kremlíkem

Přesně před týdnem oznámil vznik Středoevropského institutu pro rozvoj dopravy. Podle všeho má jít o jakési „pokračování politické kariéry jinými prostředky“. Či dokonce o – s lehkou nadsázkou řečeno – stínové ministerstvo. 

V zakládacích dokumentech institutu Kremlík píše, že chce podporovat dostavbu českých dálnic i modernizování páteřních železničních koridorů. Není mu však cizí ani říční doprava. Nebo spíš příchylnost k Pražskému hradu. Mezi prioritami totiž má i stavbu monstrkanálu Dunaj-Odra-Labe, již podporuje prezident Miloš Zeman.

Kremlík by evidentně rád využil svého ministerského know-how a i nadále hodlá do české dopravy mluvit. „Chceme být aktivní i na legislativním poli a pomoci jak při tvorbě projektových dokumentací, projednávání projektů, tak i při realizaci vlastních staveb,“ píše na webu svého nového institutu.

Jeho součástí je spolu s ním podnikatel a někdejší náměstek ministerstva dopravy Petr Forman, který je také na seznamu oficiálních poradců prezidenta Zemana. Je to právě Forman, kdo mezi rádci hlavy státu razí myšlenku stavby obřího vodního díla, pro něž se vžila zkratka D-O-L. Za „Zemanův kanál“ ovšem bojuje také další člen institutu Václav Cempírek, jinak též šéf České logistické asociace. Ve správní radě Kremlíkova think-tanku je i bývalý prezident Sdružení pro dopravní telematiku Miroslav Svítek.

Exministr Kremlík si osm milionů na byt půjčil od rodičů. Není ale jasné, kde takovou sumu vzali

Server Lidovky.cz se bývalého ministra zeptal, jestli chce své vytčené cíle dosahovat spoluprací se státem, nebo se nabídne do služeb firem ze soukromého sektoru. Někdejší politik zaslané dotazy ponechal bez odpovědi. Nabízí se však určitá paralela s exministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem.

Někdejší korunní princ ČSSD dokázal své politické působení o mnoho let později zúročit v byznysu. Stal se totiž jednou z hlavních tváří přílivu čínského kapitálu do Česka a je také šéfem představenstva fotbalové Slavie Praha.

Kremlíkova stopa na ministerstvu dopravy je sporná. Do resortu nastoupil jako člověk dosazený vládním hnutím ANO. Počátkem letošního roku se ale znelíbil předsedovi hnutí Andreji Babišovi. Dle premiéra ministr manažersky nezvládl chystaný tendr na elektronické dálniční známky. A 23. ledna si Kremlík definitivně sbalil kufry.

Ostuda s Gottem

Vrub u Babiše si přitom udělal už dřív. To když se loni v říjnu během piety za zesnulého popového zpěváka Karla Gotta zachoval jako vzorový papaláš a frontu lidí, hodiny poctivě čekajících, aby se poklonili u mistrovy rakve, předjel ve služební limuzíně.

Ministr Kremlík předběhl dlouhou frontu na Gotta, později se za své chování omluvil

Již po svém konci v křesle ministra hovořil Kremlík o tom, že mu byl ještě v úřadu nabídnut úplatek za ovlivnění zakázky na supervizora mýtného systému. Kauza však v mediálním světě vyšuměla do ztracena. Stejně jako jiný prapodivný případ kolem tohoto ministra.

Ten si totiž na luxusní byt v Praze údajně půjčil zhruba osm milionů od svých rodičů: dělníka a knihovnice. Novináři přitom upozorňovali na to, že Kremlíkovi starší jezdí jen otřískaným favoritem. Platové podmínky v jejich profesích také nejsou zrovna štědré. Exministr později tvrdil, že má peníze nikoli od rodičů, ale od jednoho advokáta.

Kromě dopravních expertů má ve svém institutu i psychiatričku Zdenu Kmuníčkovou. Ženu, která kdysi natočila slavný předsmrtný rozhovor s „živou pochodní“ Janem Palachem. Poněkud bizarní je, že s ní exministr na svém YouTube kanálu vede rozhovory o tom, jak porozumět ženám.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat