Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kreslený román o Gagarinovi

Česko

V Británii vyšel kreslený příběh inspirovaný cestou Jurije Gagarina do vesmíru

MOSKVA U příležitosti dubnového padesátého výročí prvního letu člověka do vesmíru vyšel v Británii kreslený román Jurijův den britského autora Pierse Bizonyho. Kniha vypráví příběh o slavném letu Jurije Gagarina. Informaci včera přinesl ruský list The Moscow Times.

Piers Bizony, uznávaný publicista a spisovatel v oblasti vědy se specializací na vesmír, je i autorem knihy 2001: Natáčení budoucnosti o průběhu natáčení Kubrickova filmu 2001: Vesmírná odysea.

Vnové knize, při jejímž psaní navštívil Rusko, chce Bizony čtenářům představit skutečnou postavu, nikoli komiksového superhrdinu. „Můžete použít supermany, ale nebudou mít lidské slabosti, nemusejí být stateční,“ říká Bizony. „Gagarin musel být statečný, aby mohl nahoru, a musel být statečný, když se vrátil dolů a postavil se masám, ovacím a zájmu veřejnosti.“ V knize Bizony zmiňuje nejen příběh Gagarina, ale i Sergeje Koroljova, sovětského raketového inženýra a otce ruských vesmírných letů, včetně doby, kterou Koroljov strávil v gulagu.

Jurijův den není prvním kresleným románem o sovětském vesmírném průmyslu. Před čtyřmi lety vyšel kreslený román Lajka britského karikaturisty Nicka Abadzise, a to o letu prvního zvířete do vesmíru. Abadzisovi se nová kniha o Gagarinovi líbí. „Mým osobním hrdinou je Koroljov. Myslím si, že jemu by mělo být připsáno zahájení vesmírného závodu a doby moderních technologií,“ řekl Abadzis.

Při přípravách nové knihy spolupracoval Bizony s výtvarníkem Peterem Hodkinsonem, který v Británii publikoval řadu materiálů pro obecné porozumění vědě, a ilustrátorem Andrewem Kingem. Kniha získala pozitivní kritiku. Překlad knihy do ruštiny se podle Bizonyho připravuje.

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...