Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

„Křesťané jsou snadný terč“

Česko

říká Daniel Raus, vedoucí redakce náboženského vysílání Českého rozhlasu

* LN V posledních dnech došlo v Egyptě ke střelbě na křesťany, kteří se vraceli z půlnoční mše. V Malajsii byly zase vhozeny zápalné lahve do několika křesťanských kostelů. Je násilí proti křesťanům v těchto zemích běžné?

Je to špička ledovce. Vlády těchto zemí křesťany nechrání, takže jsou velmi zranitelní a lehko se stávají měkkým terčem, jak se dnes říká. V Egyptě žije zhruba deset procent koptských křesťanů a devadesát procent sunnitských muslimů. Tamní policie měla informace o hrozícím nebezpečí, ale nic neudělala, což je běžné, přestože radikálové jsou oficiálně v nemilosti. Malajsie je jiná v tom, že tamní vláda prosazuje skrytou islamizaci. Muslimů je tam o něco víc než polovina a křesťanů jen šest procent.

* LN Čím si vysvětlujete takovéto vyostření situace?

V Egyptě může nastat útok ze strany radikálů v podstatě kdykoliv, stačí na to třebas křesťanské svátky. Většinou jde spíš o symbol než o nějakou konkrétní záležitost. VMalajsii bych nynější útoky přičítal vleklému sporu o užívání slova Alláh, což znamená arabsky Bůh. Muslimské úřady ho chtěly křesťanům zakázat s tím, že na tento termín mají výhradní právo muslimové. Kolem Vánoc rozhodl tamní soud, že toto právo mají i křesťané. Tak přišla menší odveta.

* LN Je křesťanství tím nejvíce pronásledovaným náboženstvím?

Někteří experti mají dvě hlediska. Jedním je tvrdost útlaku, druhým jsou počty pronásledovaných. Z hlediska tvrdosti útlaku jsou nejvíc pronásledovaní baháisté. Jejich náboženství vzniklo z islámu a existuje hlavně ve většinově muslimských zemích. Jeho přívrženci uplatňují svoji víru většinou v absolutním utajení, takže se ani neví, kolik jich je. Co se týče počtu pronásledovaných, má smutné prvenství jednoznačně křesťanství. Nejhorší situace je opět v některých islámských zemích, ale také v Číně nebo v Severní Koreji.

* LN Dá se říci, kolik křesťanů na světě je pronásledováno?

Myslím, že takové údaje neexistují, což je částečně tím, že z dob studené války přežívá důraz na lidská práva obecně. Čím byla ale lidská práva za komunismu, tím je náboženská svoboda dnes. Ona je samozřejmě součástí lidských práv, nicméně podstatné je se na ni zaměřit. Některé západní státy se k tomu postupně odhodlávají.

* LN Kde, v jakých zemích dochází k největšímu pronásledování? A kde je naopak soužití mezi náboženstvími nejklidnější?

Organizace Pew Forum zveřejnila nedávno zajímavý průzkum, kde hodnotila omezování náboženské svobody podle dvou indikátorů: jeden vypovídá o útlaku ze strany vlády, druhý o útlaku ze strany společnosti. Nejlepší situace je v západních demokraciích. Nejhorší v některých islámských zemích. Úplně nejhůř, jak z hlediska zákonů, tak z hlediska tolerance společnosti, vyšla kolébka islámu Saúdská Arábie.

Autor: