Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Křesťanského ministra zavraždili

Česko

Odpor k zákonu o rouhání stál život už druhého vládního představitele v Pákistánu.

ISLÁMÁBÁD Zabijáci vyslaní hnutím Taliban a teroristickou sítí Al Kajda včera zastřelili jediného křesťanského ministra pákistánské vlády. Šáhbáz Bhattí, ministr pro náboženské menšiny, se ostře stavěl proti přísnému zákonu o rouhání, který umožňuje stíhat znevažování islámu či proroka Muhammada, a vyzýval k jeho změně.

Podle očitých svědků byli útočníci tři. Na ministrovo auto začali střílet, jakmile vyjelo z domu na předměstí hlavního města Islámábádu. Dva z mužů pak otevřeli jeho dvířka a snažili se Bhattího vytáhnout ven, zatímco třetí opakovaně střílel dovnitř vozu ze samopalu typu Kalašnikov. Z místa činu střelci ujeli. V letácích zanechaných na místě se k útoku přihlásila Al Kajda, pákistánská odnož hnutí Taliban.

Zákon proti rouhání je v Pákistánu sledovaným a všeobecně přetřásaným tématem od listopadu loňského roku, kdy soud na jeho základě vůbec poprvé odsoudil k trestu smrti křesťanku, matku pěti dětí.

Začátkem ledna zastřelil guvernéra nejlidnatější pákistánské provincie Paňdžáb Salmána Tasíra jeden z jeho vlastních bodyguardů. Guvernér patřil mezi jednoznačné odpůrce zákona o rouhání a žádal pro odsouzenou křesťanku milost.

Bhattího smrt je další ranou pro pákistánské liberály, kteří útok označili za symptom čím dál tím víc se radikalizující většinové muslimské populace.

Vraždu vzápětí odsoudila i pákistánská vláda a prezidentský úřad. Bhattí, který byl opakovaně terčem výhrůžek smrtí, si byl vědom, že může být kdykoli zabit. Zanechal předem videonahrávku pro BBC a satelitní televizi Al Džazíra, kterou měly odvysílat v případě jeho smrti.

V tomto vzkazu Bhattí říká, že mu Taliban i Al Kajda vyhrožovaly, ale že se nechtěl nechat odradit a dál se zastával křesťanů i dalších menšin.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...