Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku

Miliardář Křetínský se svým větrným parkem narazil. Projekt zastavil tetřívek

Ambiciózní plán jednoho z nejvýraznějších českých byznysmenů Daniela Křetínského vybudovat v Krušných horách větrný park dostal těžkou ránu. Záměr totiž narazil na ochranu několika ohrožených živočichů v čele s tetřívkem obecným, kteří v oblasti žijí. Kvůli nim nedosáhl projekt na důležitá dílčí povolení, bez nichž nelze začít stavět. Křetínského firma usiluje o realizaci projektu už šest let, záměr podporuje i vedení přilehlé obce Moldava.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Modrejmor 12.1.2017 21:31

Takže si to shrneme. Pokud se elektrárny postaví, jedna soukromá osoba rozmnoží své miliardy a jedna obec si mávnutím tužky bezpracně navýší svůj rozpočet. To vše dotováno z peněz nás všech, platících za energii. K tomu se zničí prostředí minimálně čtyř silně ohrožených druhů a znásilní vzhled krajiny... Pokud se má selská logika řídit pouze ziskem, tak to pak taky třeba můžete ze Svatováclavské koruny vydloubat a prodat diamanty a roztavit ji na zlato... Někteří čecháčci by toho jistě byli schopni a pak by to jako obvykle proprcali na nesmysly.

J. Krásenský 14.1.2017 5:50

Pokud proti větrníkům protestují místní lidé, protože jim vadí, protože nesnášejí nízké zvukové frekvence a bojí se ledových šrapnelů, tak s tím nic nenadělají. Ale jakmile jde o několik tetřívků, pak se jakákoli projekt i "ekologický" zarazí. Takže kdo je držitelem vyšších práv - člověk anebo "tetřívek"?

Modrejmor 14.1.2017 22:01

To bych taky mohl říct "jak jde o něklok lidí" a ještě dodat "které k tomu nikdo nenutí chodit". Lidi se mohou bránit a taky bych jim v tom fandil. Ale jaksi se příliš neozývají, skoro vůbec. Možná jsou jim milejší ty peníze... Pokud jde o právo zarazit stavbu, tak to by měli mít lidé i ochrana přírody a nedostatečnost jednoho neznamená nutnost omezit i druhé. Místo řešení problému absence práv lidí ale stále vidím jen jakousi "mstu" na přírodě. A z čistě biologického pohledu: tetřívek je silně ohrožený, velmi málo početný a ubývající druh, žijící na velmi malém území; člověk je silně přemnožený, přibývající a zamořený bezmála úplně všude. Takže kdo má mít vyšší práva, je mi jasno.

Holcman 6.1.2017 15:11

Chudáček malej, miliardovej. Voni mu kdosi nechtěj povolit na kopečkách vrtulky? Levoboček kovanýho profesora, mamka to časem dotáhla až na Úst. soud, za sebou má regiment dalších lobby-boys a přiletí jakýsi Tetřívek a je to v pytli?

Fakt nespravedlnost.

A. Bocek 6.1.2017 10:33

Britské studie realitních kanceláří prokázaly , že v okruhu 5 km na dohled od elektráren klesají ceny nemovitostí až o jednu třetinu. Starostové, kteří za lesklý korálek prodají svou obec by měli býti sežráni ostatními domorodci.

P. Sulc 2.1.2017 19:37

At moldavsti vice pracuji, nemusi pak cekat na milodary od miliardaru. A vetrne elektrarny stavet jen a pouze na mori, dostatecne od pobrezi a ne hyzdit krajinu. Bohuzel, planeta je prelidnena.

R. Stary 2.1.2017 12:27

Obec Moldava by mela vedet, ze bez prace nejsou kolace. Zhyzdit krajinu vetrniky je trestuhodne.

P. Harabaska 2.1.2017 12:12

Ještě, že jsou na světě ti tetřívci, střevlíci, housenky a jiní tvorové, díky jimž lze zabránit realizaci projektů, které nějakým způsobem mohou vadit lidem, kvůli nimž však ony projekty zastavit nelze. Je sice pravda, že kdejaký kreténský miliardář ztratí příležitost k vydělání dalších miliard, ale aspoň je řada dalších lidí ušetřena koukání na nevzhledné větrníky a poslouchání svistu jejich vrtulí.

J. Cerny 2.1.2017 11:17

Hradcany jsou take na kopci a fouka tam vitr, takze proc ten vetrny park nezkusit realizovat na Hradcanskem namesti ?

J. Cerny 2.1.2017 11:18

Dodavam, ze Zeman s Ovcackem urcite nebudou mit namitky, Mynar si rad vezme vsimne....

V. Peroutka 2.1.2017 10:57

Znal jsem pád lidí z Moldavy co říkali,že to tam nechtějí ani náhodou. Čas doba a hlavně radnice se dost změnila.

M. Prokop 2.1.2017 10:55

Tunel na naše peníze, celé slavné EUnijí nařízené OZE. Je legrace, když jedna eunijní lumpárna (OZE) narazí na jinou (Natura). Nic proti ochraně přírody, ale ne na rozkaz soudruhů z Brusele (podle not dodaných našimi "melouny") a tam, kde ONI usoudí, že MY máme chránit.

P. Balcar 2.1.2017 13:43

Brečíte na špatném hrobě: Legistlativní podobu unijních doporučení mají na triku jen a pouze naši legistlativní kutilové a vylepšovatelé a zalobovanci.

J. Václavíková 2.1.2017 21:52

Tohle nepochopí!

P. Balcar 2.1.2017 22:20

Děláte v přípravě legistlativy?

J. Václavíková 2.1.2017 23:04

Ne.

P. Balcar 3.1.2017 9:17

Jsem si hned myslel, že jste to nepochopila vy.

Modrejmor 12.1.2017 21:12

Tunel na peníze to je, ale nikoliv z důvodu samotného nařízení používání OZE, ale z důvodu čecháčkovské "podpory" realizované výhradně přes podporou jejich majitelů, nikoliv samotných zdrojů.

A příroda nezná žádné hranice států, zejména u ptáků, takže společná ochrana je nutná a na tom se shodli i zástupci ostatních států. Data dodali většinou odborníci, až na jednu tradičně lživou nátlakovou skupinu, která si prosadila výjimky pro svoje vlastní zájmy - takzvaní "myslivci".

M. Prokop 2.1.2017 10:51

Tu

I. Dvořák 2.1.2017 10:45

Pár "křetínských drobných" to napraví. Chce to jen čas, aby zapojení politici i úředníci získali čas na zdůvodnění, proč stavbu oněch elektráren povolili. Třeba se mezi nimi najde šťoural typu soudce "ZELENKA ", který zjistí, že protest proti výstavbě byl napsán na papíře formátu A5, zatímco zákon z r. 1612 pro toto podání předepisuje vyčiněnou volskou kůži. A pokud Křetínského kámoši z modré čtvrti, jako třeba Novák z Chomutova či Oulický z Ústí a další, je vymalováno. Elektrárna bude stát. Tetřívek netetřívek. Vždyť jde o ekologickou energii.

V. Grycz 2.1.2017 9:34

Mohli brát klidně deseti násobek. Moldavská zastupitelská pakáž je zkorumpovaná. To je neskutečné brát jen drobky.

V. Kolman 2.1.2017 8:58

Proč hned bourat? Úplně by stačilo, začít platit za dodanou "větrnou/solární" kWh stejnou (či srovnatelnou) cenu jako za kWh z tepelné/jaderné elektrárny.

Tato logika ale neplatí v zemi, kde si "šibalové" dělají zákony pro sebe.

F. Lesniak 2.1.2017 8:12

Obec tuto akci podporuje. Kolik dostali zastupitelé?

J. Poděbradský 2.1.2017 8:19

To si piš, že nebyli tratní......

J. Nový 2.1.2017 8:10

"Financemi z elektrárny chce třeba obec podpořit turistický ruch "

.

Miliony turistů se budou jezdit na vaše větrníky paní starostko!

J. Poděbradský 2.1.2017 7:47

Máme v ČR tolik elektrické energie, že ji vyvážíme a jsou idny ,kdy je problém ji prodat! Tak na co stavěl vrtulový les? No přece k vůli dotacím !!!!

J. Hudec 2.1.2017 10:50

To jsou kecy. Většina elektrické energie je vyráběna pomocí uhelných elektráren. Ty nejen že zamořují ovzduší, ale jednou uhlí dojde a Česko bude v čudu.

M. Prokop 2.1.2017 10:57

A dokonce ty zlé uhelné elektrárny vyrábějí elektřinu tehdy a tolik, kolik je třeba, také dělají, za pěkné peníze, "teplé zálohy" nespolehlivým OZE. :-P

P. Harabaska 2.1.2017 12:17

Tohle je na ty, kdo hudou písně ekologistických kazisvětů, příliš složité. Nemohou pochopit, ledaže byste dal všimné větší než ti kazisvěti. A na to nemáte, subvence ani dotace na to nedostanete.

V. Šťastný 2.1.2017 11:57

Česko bude v čudu a ty větráky taky, pokud jim uhelky nebudou zajišťovat stabilitu sítě.


Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...