Kreuziger bojoval, Kolem Švýcarska dojel třetí

BERN Český cyklista Roman Kreuziger obsadil třetí místo v etapovém závodě Kolem Švýcarska. Obhájce loňského prvenství nestačil pouze na domácího Fabiana Cancellaru, jenž vyhrál díky suverénnímu vítězství ve včerejší závěrečné časovce, a druhého Němce Tonyho Martina. V konečném hodnocení dělilo Kreuzigra od druhého místa 22 sekund, za Cancellarou skončil o dvě minuty a 24 sekund.

V cíli soupeřil s Cancellarou Nejlepší český cyklista v generálce na Tour de France prokázal, že je na vrchol sezony dobře připraven. V kopcích si nenechal ujet nejlepší vrchaře a i v jízdě proti chronometru patřil k nejlepším. Včera skončil na trati dlouhé 39 kilometrů sedmý, na Cancellaru ztratil dvě minuty. „Myslím, že můžu být spokojen. Pořád jsou to stupně vítězů v prestižním závodě,“ zhodnotil devítidenní závod Kreuziger.

Krátce před cílem se dokonce oba soupeři na silnici potkali. Kreuziger nakonec proťal cílovou čáru dříve, neboť švýcarský olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa v časovce, jenž startoval o dvě minuty později, slavil celkový triumf se zdviženýma rukama. „Nikdy není příjemné, když vás při časovce někdo dojede. Ale od Cancellary se to dá skousnout,“ prohlásil.

V časovce propadl Slovinec Tadej Valjavec, jenž hájil žlutý trikot vedoucího závodu. Na trati byl téměř o čtyři minuty déle než vítěz a propadl se na konečnou sedmou příčku. Před Kreuzigra, jenž byl před časovkou třetí, se vedle Cancellary posunul ještě Martin.

Výsledky - 8. etapa: 1. Martin (Něm.) 4:12:31, 2. Cunego (It.) stejný čas, 3. Cancellara (Švýc.), ... 8. KREUZIGER oba -2. 9. etapa (časovka na 39 km): 1. Cancellara (Švýc.) 45:59 min, 2. Martin (Něm.) -1:27, 3. Dekker (Niz.) -1:42, ... 7. KREUZIGER -2:00. Konečné pořadí: 1. Cancellara 33:05:51 hod., 2. Martin -2:02, 3. KREUZIGER -2:24.