Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreuziger možná nepojede Tour

Česko

Český cyklista chce zaútočit na triumf v Giru d’Italia. Na jeho úkor v Astaně obětuje i slavný podnik

PRAHA Když změna, tak pořádná. Vlastně se vším všudy.

Nejlepší český cyklista Roman Kreuziger, který vyměnil italskou stáj Liquigas za tým Astana, zároveň přehodnotil na příští rok priority: „Giro bude můj hlavní závod. Zkusím se tam porvat o bednu.“

Tohle rozhodnutí znamená jedno zásadní východisko: Kreuziger tak nejspíš nepojede slavnou Tour de France, kde si udělal velké jméno - a pokud ano, pak jistě ne v pozici lídra.

„V tuhle chvíli je to pořád otevřené. Rozhodovat se budu stejně až někdy kolem Gira,“ vzkázal.

Italský podnik dělí od toho ve Francii časově jen asi pět týdnů. Považte, na regeneraci po tak náročné akci je to sakra krátká doba, že?

Giro se z tří top etapových závodů koná v květnu jako první. A po úspěchu na něm touží celá Kreuzigerova stáj.

On sám se těší: „Postavíme nejsilnější možný tým. Mohlo by to být zajímavé.“

Celou věc konzultoval s kazašskou stájí i jejím kapitánem Alexandrem Vinokurovem - tohle jméno může hrát ve strategii klíčovou roli. Mezi řádky z ní lze vyčíst úvahy... Itálie mu bude vyhovovat Vinokurova přece čeká konec kariéry a na Tour bude mít před rozlučkou poslední šanci na dobrý výsledku. Kreuzigerovi proto může nabídnout veškeré zbraně na Giro a jako „protislužbičku“ potom od něj očekávat pomoc během Tour.

Vždyť i 24letý Čech dlouho dopředu přiznává: „Pakliže Tour odjedu, tak určitě ne na výsledek v celkovém pořadí.“

„Takhle - když to řeknu nadneseně - nebude Vinokurovovi škodit,“ přemýšlí bývalý cyklista Lubor Tesař. „Roman není hloupý, tímhle si v Astaně může vybudovat pro příští roky ještě lepší postavení.“

Na druhou stranu Kreuziger už v létě přišel do Astany jako týmová jednička. „On rozhodně není v pozici, aby tam na někoho jezdil,“ odmítá otec Roman Kreuziger starší.

Jeho syn už pravidelně odjížděl Vueltu, dokonce dvakrát po sobě skončil na Tour v nejlepší desítce. Ale Giro zkusí vůbec poprvé.

Nenechte se mýlit - když mluví o útoku na nejvyšší příčky, myslí to smrtelně vážně. V Itálii dlouhodobě žije a každý den trénuje.

Prostředí tak dokonale zná, tamní kopce mu sedí. Italské Dolomity jsou trochu jiné než Alpy nebo Pyreneje, v tom by mohla být poměrně jeho velká výhoda.

Může dokonce dosáhnout až na celkový triumf? „Šance tam určitě bude,“ myslí si Tesař. „Kromě Contadora, který vyhlásil útok na všechny tři podniky, se málokterá hvězda pustí do kombinace Gira a Tour. Spíše se soustředí na to druhé.“

Mimochodem - právě Giro je považováno za druhý nejtěžší podnik, konkurenční Vuelta totiž uzavírá sezonu a unavení cyklisté se na ni připravují už tak trochu jinak.

Je ale i možné, že Kreuziger zvolí místo Tour právě Španělsko. Napoví to mise v „domovině“.

***

ROMAN KREUZIGER NA TŘECH TOP ZÁVODECH

* Rok 2007 Giro dItalia - nejel Tour de France - nejel Vuelta - 21. místo * Rok 2008 Giro dItalia - nejel Tour de France - 12. místo Vuelta - nejel * Rok 2009 Giro dItalia - nejel Tour de France - 9. místo Vuelta - 61. místo * Rok 2010 Giro dItalia - nejel Tour de France - 9. místo Vuelta - 28. místo * Rok 2011 Giro dItalia - určitě pojede Tour de France - zvažuje Vuelta - zvažuje

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!